0
ویژه نامه ها

آنچه از اختلال ارگاسمی مردان باید بدانید (بخش اول)

یکی از اختلالات ارگاسمی در مردان زود انزالی است. مردی که به این نوع از اختلال ارگاسم مردان مبتلاست، با کمترین تحریک قبل از دخول یا به هنگام آن یا مدت کوتاهی بعد از آن و قبل از اینکه دوست داشته باشد بطور مستمر یا مکرر، دستخوش انزال می شود. عواملی که بر مدت مرحله برانگیختگی تاثیر می گذارند مانند سن مرد، تازگی شریک جنسی او یا موقعیت و فراوانی اخیر فعالیت جنسی باید در نظر گرفته شود. با ما همراه باشید.
آنچه از اختلال ارگاسمی مردان باید بدانید (بخش اول)
متاسفانه به دلیل تماشای فیلم های مستهجن بسیاری از مردان تصور می کنند که انزال مردان نیم تا یک ساعت طول می کشد.
 

انواع اختلالات ارگاسم مردان

در مراحل ارگاسم مردان ممکن است مشکلات زیر به وجود آید:
* انزال زودرس
* انزال دیررس یا تأخیر در انزال
* انزال به مثانه
* عدم انزال
* انزال بدون احساس ارگاسم یا لذت
 

* اختلال انزال زودرس در ارگاسم مردان

مردی که به انزال زودرس مبتلاست بطور معمول در هنگام رابطه جنسی، قبل از آنکه دوست داشته باشد و حتی گاهی قبل از دخول به ارگاسم می رسد. بنابراین ارضای جنسی کمی احساس می کند یا اصلاً احساس لذتی نمی کند. چنین فردی از آمیزش جنسی و جذب شدن به شریک جنسی لذت می برد. اما به محض رسیدن به نقطه برانگیختگی کنترل خویش را از دست می دهد و دچار انزال می گردد.

این نوع از مشکل در ارگاسم مردان نداشتن کنترل ارادی بر بازتاب یا رفلکس انزالی است. این اتفاق باعث می شود این فرد دچار احساس خجالت یا شرم در مقابل شریک جنسی شود. او در روابط بعدی جنسی خود نیز دچار اضطراب ناشی از این نگرانی که نکند دوباره انزال سریع اتفاق بیفتد، باشد. واکنش مردان به این مشکل از مردانی که اندکی ناراحتی و اضطراب دارند تا مردانی که شدیداً ناراحت و مضطرب هستند، متفاوت است. واکنش و برخورد شریک جنسی نیز در کاهش یا افزایش چنین اضطرابی دخیل است و می تواند مشکل انزال سریع را کم یا تشدید کند.
 
چه زمانی در ارگاسم مردان انزال زودرس رخ داده ؟
سوالی که همیشه مطرح می شود این است که آیا برای انزال زودرس زمان مشخصی در نظر گرفته می شود یا خیر؟ متاسفانه به دلیل تماشای فیلم های مستهجن بسیاری از مردان تصور می کنند که انزال مردان نیم تا یک ساعت طول می کشد و به همین دلیل تصور اشتباهی نسبت به خود دارند و فکر می کنند دچار زود انزالی شده اند. در صورتی که این ها همه فیلم و تکنیک های رسانه ای است نه واقعیت. انزال زودرس بر اساس رضایت فرد و شریک جنسی از زمان انزال تعریف می شود. همچنین زمان مشخصی بعنوان ملاک در نظر گرفته نمی شود.

تحقیقات گسترده نشان داده است اکثریت مردان بین ۲ تا ۸ دقیقه زمان بین تحریک و انزال دارند. عوامل متعددی مثل سن (در سنین پایین تر شیوع بیشتری دارد.)، برانگیختگی جنسی (هر چه شدت برانگیختگی بیشتر باشد انزال سریعتر اتفاق می افتد.) و زمان سپری شده پس از آخرین لذت جنسی ( هر چه فاصله دفعات رابطه کمتر باشد انزال زودرس بیشتر اتفاق می افتد.) و همچنین عوامل فیزیولوژیکی مثل آستانه تحریک و تواتر تحریک نیز در انزال زودرس دخیل هستند. عوامل روانی نیز می توانند منجر به انزال زودرس گردند. خودانگاره بدنی، احساس خجالت و شرم و اضطراب و استرس فرد می تواند روی این موضوع اثرگذار باشد.
 
اثرات انزال زودرس در مردان
مردی که به این نوع از اختلال ارگاسم مردان مبتلاست، با کمترین تحریک قبل از دخول یا به هنگام آن یا مدت کوتاهی بعد از آن و قبل از اینکه دوست داشته باشد بطور مستمر یا مکرر، دستخوش انزال می شود. عواملی که بر مدت مرحله برانگیختگی تاثیر می گذارند مانند سن مرد، تازگی شریک جنسی او یا موقعیت و فراوانی اخیر فعالیت جنسی باید در نظر گرفته شود.

این اختلال ارگاسم مردان موجب پریشانی و مشکل میان فردی قابل ملاحظه ای می شود. این اختلال با اختلال دیگر، بیماری جسمانی، یا مصرف مواد توجیه نمی شود. انزال زودرس می تواند دایمی یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی و ناشی از عوامل روانی و یا آمیزه ای از عوامل روانی و جسمانی باشد.
 

راهکارهای اشتباه برای مقابله با انزال زودرس

استفاده از قرص ترامادول، مواد مخدر و مشروبات الکلی از روش های نادرست برای حل مشکل می باشد. ترامادول و مواد مخدر در ابتدای شروع به استفاده باعث تاخیر در انزال می گردند و از این بابت به فرد کمک می کنند ولی در دراز مدت به دلیل اثر بر میلی جنسی و کاهش آن باعث می شوند فرد تمایلی به برقراری رابطه جنسی نداشته باشد. از سوی دیگر استفاده از این مواد باعث ایجاد اعتیاد و آسیب ها و پیامدهای ناگوار دیگری برای فرد می شود.

همچنین برخی از مردان برای پیشگیری از انزال زودرس سرعت عمل خود را در رابطه زیاد می کنند و قبل از پیش نوازش به دخول می پردازند. آنها سعی می کنند با عجله کار را پیش ببرند تا بتوانند مدت بیشتری رابطه را ادامه دهند. این کار نتیجه ای برای ایشان جز نارضایتی بیشتر شریک جنسی در بر ندارد. انحراف فکر به مسایل غیر جنسی و ایجاد درد یا تحریک دردناک از دیگر شیوه های نادرست برای حل مشکل می باشد.

همچنین برخی از افراد به اشتباه از داروی ویاگرا یا سیلدنافیل برای درمان زودانزالی استفاده می کنند. ویاگرا دارویی است که به تقویت و ماندگاری نعوظ در افرادی که اختلال نعوظی دارند، کمک می کند. اما هیچ تاثیری بر انزال فرد ندارد و مصرف آن باعث تأخیر در انزال نمی شود.
 
اثرات مواد غذایی در اختلال ارگاسم مردان
در مورد اثر مواد غذایی بر زودانزالی چه در ایجاد و چه در کنترل و درمان آن اطلاعات ضد و نقیض زیادی وجود دارد و تحقیقات متقن و مشخصی وجود ندارد. آنچه که در اکثر منابع طب سنتی و جدید مطرح می باشد اینکه برخی از مواد غذایی باعث انزال زودرس و تشدید آن می شوند.

مانند ماست، دوغ و لبنیات و غذاهایی که در اصطلاح طبیعت سرد دارند، فلفل و ادویه جات تند در مقابل برخی مواد غذایی مثل موز، عسل، خرمای پیارم، مارچوبه، تخم مرغ، شکلات تلخ، هویج، جو دوسر، تمبر هندی، آووکادو، بلوبری، موز، گردو، غلات و حبوبات بویژه لوبیای مخملی (نوع خاصی از لوبیاست، سیاه رنگ است و در هندوستان زیاد دیده می شود)، سیر و پیاز، کرفس، مغز پسته و بادام، قارچ، لوبیای سبز، گیلاس زمستانی و برنج قهوه ای کمک به کنترل زودانزالی می کنند.

داروهای اعصاب و روان بویژه داروهای مهار کننده بازجذب سروتونین و سه حلقه ای ها که در درمان افسردگی بکار می روند می توانند باعث تأخیر در انزال شوند. کلومیپرامین، فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام و... از این دسته داروها هستند. مصرف طولانی مدت این داروها باعث کاهش میل جنسی و تمایلات جنسی می شود.
 

تمرینات کنترل زود انزالی

همان طور که اشاره شد مساله اصلی در زود انزالی مردان، عدم کنترل ارادی بر رفلکس انزالی است. مردان برای کنترل انزال لازم است بتوانند لحظه غیر قابل اجتناب بودن انزال را شناسایی کنند. در سیر مراحل جنسی و هنگامی که تحریک جنسی ایجاد می شود لحظه ای وجود دارد که در آن لحظه تحریک منجر به انزال می گردد و امکان پیشگیری از انزال دیگر وجود ندارد.

مردانی که زودانزالی دارند در شناسایی این لحظه مشکل دارند و نمی توانند تحریک را قبل از رسیدن به این لحظه کنترل کنند. برخی تمرینات رفتاری وجود دارد که کمک می کند که این اختلال ارگاسم مردان بهتر درمان شود و یک مرد بتواند به درستی این لحظه را شناسایی کند. و به تدریج با کنترل تحریک قبل از رسیدن به این لحظه از انزال پیشگیری کند و زمانی اقدام به رسیدن به این نقطه کند که قصد انزال را دارد.
 
تکنیک توقف شروع ( stop- start ) :
یکی از تکنیک های رفتاری برای مهار زودانزالی تکنیک توقف شروع است. در این تکنیک در هنگام رابطه مرد در زیر قرار می گیرد و زن در بالا و تحریک به آرامی و توسط زن آغاز می شود. مرد قبل از رسیدن به لحظه غیر قابل اجتناب از انزال با اشاره از زن می خواهد که تحریک را متوقف کند. بعد از گذشت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه که آرامش برای مرد ایجاد شد مجدد تحریک ادامه می یابد و مجدداً قبل از رسیدن به نقطه مورد اشاره تقاضای توقف تحریک صورت می گیرد. این روند چند نوبت صورت می گیرد تا آمادگی لازم در زن ایجاد شود و سپس تا انزال ادامه می یابد.
 
تکنیک سیمن (seman) :
یکی دیگر از تکنیک های رفتاری تکنیک سیمن می باشد. در این تکنیک مرد آلت تناسلی خود را تحریک می کند و قبل از رسیدن به لحظه غیر قابل اجتناب انزال، تحریک را متوقف می کند. سپس ۱۵ تا ۳۰ ثانیه تحریک را متوقف نگه می دارد تا احساس نزدیک بودن انزال سرکوب شود. بعد مجدداً تحریک شروع می شود و به همین منوال ۳ بار توقف تحریک صورت می گیرد. در پایان اجازه انزال داده می شود. این تمرین دو تا سه بار در هفته انجام می شود. بعد از گذشت 3 نوبت از تمرین دفعات توقف به تدریج از ۳ بیشتر می شود تا مدت زمان تمرین به تدریج افزایش یابد و فرد بتواند بین ۷ تا ۱۰ دقیقه تحریک بدون انزال داشته باشد.
 
تکنیک فشردن سر آلت تناسلی :
یکی از تکنیک های رفع این اختلال ارگاسم مردان تکنیک فشردن سر آلت تناسلی است. در این تکنیک مثل تکنیک قبلی تحریک صورت می گیرد و قبل از رسیدن به لحظه غیر قابل اجتناب از انزال، با دو انگشت محکم سر آلت تناسلی فشرده می شود. این باعث فروکش کردن تحریک و از بین رفتن احساس انزال می شود و بعد از چند ثانیه مجدداً تحریک ادامه می یابد.
 
گام های درمان اختلال زود انزالی :
به طور کلی گام های زیر برای رفع مشکل زود انزالی باید طی شود:
گام اول - تغییر سبک زندگی
گام دوم - رژیم غذایی
گام سوم – ورزش
گام چهارم - رعایت اصول رابطه جنسی صحیح
گام پنجم - استفاده از تکنیک های رفتاری
گام ششم – موقعیت یا پوزیشن در رابطه
گام هفتم - استفاده از داروهای بی حسی موضعی و کاندوم های تأخیری
گام هشتم - درمان های دارویی
 
توجه داشته باشید که استفاده از روش ها برای خود درمانی می تواند آسیب زا باشد. با توجه به اهمیت موضوع مراجعه به متخصصان و مشاوره جنسی ضروری است. 

ادامه دارد...

منبع: مرکز مشاوره رهیاب
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
هدفمندی تورم!
هدفمندی تورم!

هدفمندی تورم!

تحریم‌های آمریکایی ضد ده‌ها نفتکش به دلیل صادرات نفت به ونزوئلا
تحریم‌های آمریکایی ضد ده‌ها نفتکش به دلیل صادرات نفت به ونزوئلا

تحریم‌های آمریکایی ضد ده‌ها نفتکش به دلیل صادرات نفت به ونزوئلا

روحانی: اطلاع‌رسانی هدفمند جایگزین هشدارهای یکسویه درباره کرونا شود
روحانی: اطلاع‌رسانی هدفمند جایگزین هشدارهای یکسویه درباره کرونا شود

روحانی: اطلاع‌رسانی هدفمند جایگزین هشدارهای یکسویه درباره کرونا شود

گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران
گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران

گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران

ارسال اساسنامه اصلاح شده فدراسیون فوتبال به فیفا
ارسال اساسنامه اصلاح شده فدراسیون فوتبال به فیفا

ارسال اساسنامه اصلاح شده فدراسیون فوتبال به فیفا

راجع به هیدرونفروز در نوزادان چه میدانید؟
راجع به هیدرونفروز در نوزادان چه میدانید؟

راجع به هیدرونفروز در نوزادان چه میدانید؟

مسمومیت سالمونلا،علائم و درمان آن
مسمومیت سالمونلا،علائم و درمان آن

مسمومیت سالمونلا،علائم و درمان آن

نظریه توقیفی بودن ترتیب سوره‌ ها
نظریه توقیفی بودن ترتیب سوره‌ ها

نظریه توقیفی بودن ترتیب سوره‌ ها

مسئله ارتباط انسان با خدا
مسئله ارتباط انسان با خدا

مسئله ارتباط انسان با خدا

کم وزنی نوزاد و مشکلات آن
کم وزنی نوزاد و مشکلات آن

کم وزنی نوزاد و مشکلات آن

تناسب سوره‌ های هم جوار
تناسب سوره‌ های هم جوار

تناسب سوره‌ های هم جوار

تشخیص ارتباط سوره ‌های هم جوار
تشخیص ارتباط سوره ‌های هم جوار

تشخیص ارتباط سوره ‌های هم جوار

بررسی و نقادی آیات و روایات قرآن
بررسی و نقادی آیات و روایات قرآن

بررسی و نقادی آیات و روایات قرآن

بررسی سوره «قلم»
بررسی سوره «قلم»

بررسی سوره «قلم»

راجع به فشار خون بالا در نوزادان چه میدانید؟
راجع به فشار خون بالا در نوزادان چه میدانید؟

راجع به فشار خون بالا در نوزادان چه میدانید؟

قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده ایران خودرو فردا انجام می شود/ آغاز پیش‌فروش ۱۲ محصول ایران خودرو از ۱۸ خرداد
قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده ایران خودرو فردا انجام می شود/ آغاز پیش‌فروش ۱۲ محصول ایران خودرو از ۱۸ خرداد

قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده ایران خودرو فردا انجام می شود/ آغاز پیش‌فروش ۱۲ محصول ایران خودرو از ۱۸ خرداد

آشنایی با فواید و مضرات نارنج
آشنایی با فواید و مضرات نارنج

آشنایی با فواید و مضرات نارنج

سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات مداخله‌جویانه مقامات فرانسوی واکنش نشان داد
سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات مداخله‌جویانه مقامات فرانسوی واکنش نشان داد

سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات مداخله‌جویانه مقامات فرانسوی واکنش نشان داد

از خواص و مضرات نارنگی چه می دانید؟
از خواص و مضرات نارنگی چه می دانید؟

از خواص و مضرات نارنگی چه می دانید؟

سرکنسولگری ایران در بصره: مقامات عراقی علت غرق شدن شناور بهبهان را اعلام کنند
سرکنسولگری ایران در بصره: مقامات عراقی علت غرق شدن شناور بهبهان را اعلام کنند

سرکنسولگری ایران در بصره: مقامات عراقی علت غرق شدن شناور بهبهان را اعلام کنند

واکنش ظریف به اظهارات ترامپ درباره توافق با ایران
واکنش ظریف به اظهارات ترامپ درباره توافق با ایران

واکنش ظریف به اظهارات ترامپ درباره توافق با ایران