همه چیز درباره درمان های گیاهی کرونا

با گسترش بیماری کووید 19 یا همان کرونا در سرتاسر جهان، پزشکان و متخصصان حوزه دارویی، با تمام توان به دنبال یافتن روش هایی برای درمان این بیماری هستند. در این میان طرفداران و متخصصان طب گیاهی و سنتی نیز...
دوشنبه، 5 خرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
همه چیز درباره درمان های گیاهی کرونا

مقدمه

در حالیکه دانشمندان در سرتاسر جهان به دنبال یافتن درمانی مؤثر برای بیماری کووید 19 هستند، مقامات بهداشتی چین در حال تشویق افراد مبتلا به بیماری های تنفسی به استفاده از یک نوع درمان سنتی گیاهی هستند.
 
همانطور که می دانیم استفاده از گیاهان دارویی برای درمان بیماری های مختلف ایده ای جدید نیست. هزاران سال است که گیاهانی همچون شیرین بیان، زنجبیل و افدرا (ارمک)، برای درمان بیماری های دستگاه تنفسی، مانند آنفلوآنزا و سینه پهلو، استفاده می شوند.
 
پیش از این برخی گیاهان دارویی مانند یاس زرد برای درمان سارس استفاده شده بود و مطالعات آزمایشگاهی، تأثیرات مثبت آن را تأیید کرده بودند.
 
بسیاری از افراد ادعا کرده اند که مصرف گیاهان دارویی موجب سلامت آن ها شده و یا در صورت بیماری، علائم بیماری را بهبود بحشیده است، اما متأسفانه بیشتر تحقیقات و پژوهش ها در مورد تأثیرات مثبت گیاهان دارویی، بی نتیجه بوده است. متخصصان حوزه سلامت هشدار داده اند که هنوز اطلاعات کافی در مورد تأثیر گیاهان دارویی بر بیماری کووید 19، حاصل نشده است.
 
اگرچه ممکن است در آینده دریابیم که برخی گیاهان دارویی ممکن است برای درمان بیماری کرونا مؤثر باشند، اما اثبات این قضیه نیاز به زمان و پژوهش های علمی دارد و اگر به بیماری کرونا مبتلا شده اید اصلا و ابدا الان وقت آن نیست که به عنوان یک پژوهشگر دست به کار شده و انواع و اقسام گیاهان دارویی را بر روی خود امتحان کنید!
 

ممکن است گیاهان دارویی در درمان برخی بیماری های ویروسی مفید باشند

سالیان سال است که برای درمان انواع عفونت ها و ویروس ها مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا، تب و حتی تبخال، از گیاهان دارویی استفاده می شود.
 
از سویی برخی گیاهان دارویی می توانند دستگاه ایمنی بدن را تقویت نموده و در نتیجه بدن در مبارزه با بیماری ها، موفق تر عمل خواهد کرد. از سویی گفته می شود برخی دیگر از گیاهان به عنوان ضد ویروس عمل کرده و می توانند از رشد و تکثیر ویروس ها در بدن پیشگیری کنند.
 
اما باید توجه نمود صِرف اینکه برخی از گیاهان دارویی در درمان برخی بیماری ها مفید بوده اند، نمی تواند دلیل خوبی بر این باشد که همین گیاهان اگر با همان کیفیت مصرف شوند، می توانند به درمان و یا پیشگیری از کرونا نیز کمک کنند.
 
همانطور که می دانید هر ویروس، رفتار و ساختار منحصر به فردی دارد. برخی از گیاهان دارویی که به نظر می رسد می توانند برای برخی بیماری ها مفید باشند، لازم است برای بررسی تأثیر بر روی بیماری کووید19، در بوته آزمایش قرار گیرند.
 
در هر صورت این ویروس تازه وارد، رفتاری کاملاً ناشناخته دارد و امروز می دانیم ویروسی کاملاً خطرناک است. پس بهتر است در مواجهه با آن احتیاط نماییم.
 

اطلاعات کافی در مورد گیاهان دارویی و کرونا نداریم

واقعیت این است که تا به امروز اطلاعات و پژوهش های علمی و تجربی اندکی در مورد درمان ها و داروهای طبیعی در دست داریم. به عبارتی در مورد درمان های سنتی و طبیعی تحقیقات کمی انجام شده است.
 
از سویی نتایج تحقیقات در زمینه این نوع درمان ها متناقض بوده است. همچنین گیاهان از اجزای مختلفی همچون ریشه، ساقه، برگ و گل تشکیل شده و لازم است پژوهشگران تأثیر هر کدام از این بخش های گیاه را به صورت کاملاً مجزا بررسی و تحلیل کنند که البته کاری بسیار دشوار و زمان بر خواهد بود.
 
مؤسسه لنگلند، در حال هدایت تیمی از محققان است تا تأثیر برخی گیاهان دارویی را در درمان کووید 19، مورد بررسی قرار دهند. این تیم بیش از 30 گیاه دارویی را آزمایش می کند و به ویژگی های ضد ویروسی این گیاهان و تأثیر آن ها بر تقویت سیستم ایمنی، توجه می کند.
 
مؤسسه لانگلند امیدوار است بتواند درمانی گیاهی برای این بیماری بیابد، اما بر این باور است که دستیابی به نتایج علمی ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد.
 

ممکن است گیاهان دارویی عوارض جانبی داشته باشند

مصرف داروهای گیاهی مانند تمام داروها، ممکن است عوارضی ناخواسته به همراه داشته باشد.
 
به عنوان مثال، گیاه شیرین بیان، یکی از داروهایی است که مقامات بهداشتی چین برای درمان بیماری کرونا، مصرف آن را پیشنهاد می کنند.
 
پژوهش ها نشان داده اند که گیاه شیرین بیان می تواند درمانی مؤثر برای ویروس تبخال باشد.
 
خمیر شیرین بیان اگر بر روی تبخال زده شود، می تواند از رشد و تکثیر ویروس های تبخال پیشگیری نماید. اما با این وجود می تواند عوارض زیادی نیز به همراه داشته باشد.
 
استفاده از خمیر شیرین بیان می تواند هورمونی به نام آلدوسترون را فعال نماید، این هورمون تجمع مایعات در بدن را افزایش داده و می تواند فشار خون را بالا ببرد.
 
از آنجا که فشار خون بالا می تواند یکی از عوامل خطر در بیماری کووید 19 باشد، استفاده از گیاه شیرین بیان، خصوصاً در مقادیر بالا، ممکن است مشکلاتی را برای فرد مبتلا به همراه داشته باشد.
 
از سویی برخی داروهای گیاهیِ تقویت کننده سیستم ایمنی بدن می توانند بیماری کووید 19 را تشدید کنند، زیرا ممکن است التهابات را گسترش داده و حتی مشکلاتی فراتر از خود بیماری کرونا را برای شخص بیمار بوجود آورند.
 
برخی گیاهان دارویی اگر به درستی استفاده نشوند، می توانند سیستم ایمنی بدن را به شدت و بیش از حد نیاز تقویت نموده و همین امر ممکن است به "طوفان سایتوکاین" منجر شود. طوفان سایتوکاین در واقع یک واکنش بسیار قوی و کشنده سیستم ایمنی بدن است.
 
از سویی بنابر گزارش مؤسسه لنگلند، بسیاری از داروهای گیاهی موجود در بازار، از کیفیت بسیار پایینی برخوردارند. متأسفانه امروزه گیاهان دارویی، بیشتر به صورت فله ای و در عطاری ها فروخته می شوند و هیچ نوع برچسب و تاریخ مصرفی بر روی آن ها وجود ندارد و حتی ممکن است شرایط نگهداری آن ها نیز رعایت نشده باشد.
 

اگر به کرونا مبتلا شده اید، هرگز درمان های گیاهی را خودسرانه امتحان نکنید

اگر به بیماری کرونا مبتلا شده اید و قصد دارید از گیاهان دارویی برای درمان استفاده کنید، این نکته را در ذهن داشته باشید که ما هنوز از مزایا و خطرات این نوع درمان، آگاهی چندانی نداریم.
 
یک داروی گیاهی ممکن است بر روی بدن یک فرد به خوبی مؤثر باشد و همان دارو در مورد فردی دیگر نتیجه عکس دهد چرا که درمان، حتی با گیاهان دارویی، به سن، وضعیت سلامت و علائم بیماری بستگی دارد.
 
تنها یک متخصص طب سنتی می تواند تشخیص دهد کدام گیاه دارویی و به چه اندازه ای می تواند برای یک فرد مفید باشد. بنابراین اگر به مصرف گیاهان دارویی علاقه دارید، حتماً قبل از استفاده، موضوع را با یک پزشک که در طب گیاهی و سنتی نیز آموزش دیده است، در میان بگذارید.
 
در هر صورت گیاهان دارویی قطعاً می توانند به درمان کرونا و دیگر بیماری ها کمک کنند، اما اینکه چه فردی چه گیاهی و به چه میزانی را مصرف کند، امری است کاملاً تخصصی که توسط یک متخصص تجویز خواهد شد.
 
پس بهتر است در صورت ابتلا به بیماری کرونا، از مصرف خودسرانه هر نوع داروی شیمیایی و گیاهی اجتناب کنید.
 
منبع: هلث لاین


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط