0
ویژه نامه ها

عوامل موثر بر رفتار مادران در خانواده

طبق بررسی و مشاوره هایی که با مادر های، پدران و فرزندان عزیز داشته اند، بخشی از مشکلات خانواده در نارضایتی مادر های خانواده از زندگی و فرزندان شان دیده شده است. لذا بر آن شدیم تا برای شاد کردن مادر ها راهکارهایی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.
عوامل موثر بر رفتار مادران در خانواده
باید پدران به مادر ها بیشتر محبت کنند و فرزندان هم از رابطه و محبت و علاقه پدران نسبت به او توضیح دهید، تا از نگرانی خارج شوند.
 

عوامل موثر بر رفتار مادر ها

عوامل مختلفی در شکل گیری شخصیت و اخلاق مادر ها می توانند دخیل باشند و بدون مشاوره نمی توان تشخیص داد و بهتر است، در مشاوره خصلت ها و عواملی که باعث به وجود آمدن ویژگی های مادر شده را، بررسی کنیم. حال در مشاوره ای کوتاه به آن می پردازیم.
 
1-خستگی بر اثر کار بیش از حد در خانه
خستگی حوصله را از انسان می گیرد و بر رفتار فرد اثر می گذارد، پس بهتر است در منزل تقسیم کار بکنیم و کمک کنیم، مثلاً: در آشپزی و نظافت خانه و مسائل دیگر. این فعالیت شما باعث آرامش و خوشحالی و ایجاد رابطه صمیمی شما با مادرتان خواهد شد.
 
2- کم محبتی پدران به مادر
باید پدران به مادر ها بیشتر محبت کنند و فرزندان هم از رابطه و محبت و علاقه پدران نسبت به او توضیح دهید، تا از نگرانی خارج شوند.
 
3- عدم اهمیت به حرف و گفته های مادر
گاهی به خاطر اینکه فرزندان خیلی به حرف مادرشان گوش نمی کنند باعث ناراحتی و ایجاد فاصله بین آنها خواهد شد. (هر چند احتمالش کم است، چون آنها فطرتاً عاشق فرزندان شان هستند) پس با حفظ حرمت و ادب سعی کنیم به حرف های مادر اهمیت بدهیم.
 
4-نداشتن رابطه خوب با پدر و یا فامیل های پدر
شاید پدران با کنایه یک حرفی را بزنند و مادر ها را ناراحت و دلسرد کند، همین در رفتار او تاثیر می گذارد، با این وضع رفتارشان تند خواهد شد.
 
5-عدم رضایت از زندگی
 
6- تامین نشدن خواسته ها و نیازها
 

راهکارهای مشاوران و روانشناسان

- فرزندان با هم و پدر خانواده تصمیم بگیرید، با مشاوره کارشناسان مهر و محبت خودشان را نسبت به مادر بیشتر کنید.

- کاری کنید که مادر ها با شما اظهار هم دردی کند، برای او قوت قلب باشید، به حرف های شان اهمیت بدهید، با جان و دل و حوصله به حرف های شان گوش کنید (هر اعتراضی و انتقادی به گفته او بلا فاصله نداشته باشید، می توانید بعدا بگویید این طوری نیست)

- از پدران بخواهید برنامه مسافرت، تفریح و ... برای خانواده در نظر بگیریند.

- مادر ها را برای ورزش و پیاده روی و خرید از بازار با همدیگر ترغیب و تشویق کنید.

- نسبت به نشاط او همگی تلاش کنید.

- از پدر بخواهید که برای مادر ها حتماً کادو بگیرد و ابراز محبت کند.

- نسبت به کارهای آنها مانند صحبت با دیگران (خصوصاً با خواهران شان) اعتراض نکنید.

- کاری کنید که صحبت و گفتگو در محیط خانواده با همدیگر بیشتر و صمیمی تر باشد (مثلاً: چند تا جک درست حسابی یا داستان خوب پیدا کنید دور هم بگویید و با هم گفتگو داشته باشید).

- شما (خواننده محترم) مدیریت کنید. می توانید با مادر ها درد و دل کنید و به او کمک کنید متوجه رفتارش باشد. (البته به صورت غیر مستقیم) موقعی که ناراحت است از مادر بخواهید به شما بگویید، او را ببوسید، احترام و محبت خودتان را زیاد کنید آن موقع خیلی از مشکلات حل خواهد شد.
 

نتیجه گیری

عوامل را با مشاوره و نظر کارشناسان مشاوره شناسایی کنید، در عین حال شما مادر را درک کنید، مهر و محبت و احترام را بیشتر کنید، در موقعیت های مناسب می توانید خواسته ها و انتظارات خودتان را بیان و مطرح کنید. فضای خانواده را مدیریت کرده و سعی کنید مهر و عاطفه را در کانون خانواده و مادر بیشتر کرده و نسبت به کارهای منزل همگی همت بکنید، و نگذارید مادر زیاد دچار زحمت و سختی شود.

منبع: مرکز مشاوره رهیاب


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما