چگونه فرزندانی شاد تربیت کنیم؟

همه والدین آرزو دارند کودکانی شاد و پرانرژی داشته باشند. در واقع موفقیت در زندگی، مستلزم روحیه ای شاد است. در این مقاله سعی داریم از شادی واقعی و کارآمد صحبت کنیم و روش هایی را بیان کنیم که به کمک آن ها می توانید فرزندانی شاد را پرورش دهید تا هم خودشان از زندگی لذت بیشتری ببرند و هم برای جامعه شان مفید باشند.
شنبه، 24 خرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
چگونه فرزندانی شاد تربیت کنیم؟

مقدمه

پرورش و تربیت فرزندانی شاد می تواند موفقیت آن ها در زندگی آتی را تا اندازه زیادی تأمین کند. اما بسیاری از والدین نمی دانند چگونه پرورش فرزندانی شاد در جهان امروز ممکن خواهد بود.
 
پرورش فرزند شاد به معنای این نیست که لزوماً لحظات شاد و مفرحی را برای آن ها فراهم کنید. در واقع قضیه درست بر عکس این تصور است.
 
کودکان شاد مهارت هایی دارند که به کمک آن ها می توانند شادی و نشاط را در کل زندگی خود تجربه کنند. این دسته از افراد حاضرند از لذت های کوتاه دست کشیده تا به اهداف خود در زندگی دست یابند.
 
در ادامه برخی از روش های پرورش فرزندانی شاد را برای شما خواننده عزیز راسخون بیان می کنیم.
 

کودکان را تشویق کنید برای بازی کردن به بیرون از خانه بروند

احتمالاً شما نیز مانند بسیاری از پدر و مادرها، از اهمیت بیرون بازی کردن بچه ها آگاهی ندارید. دویدن روی چمن ها، بالا رفتن از درخت، تاب بازی و خاک بازی، به شدت برای کودک مفید هستند.
 
مطالعات نشان داده است که رایحه های موجود در طبیعت و بر آمده از گیاهان می توانند خلق و خوی کودک شما را بهبود بخشند. بنابراین اگر شرایط محل زندگی شما مناسب است، کودکان خود را برای بازی کردن و حتی انجام تکالیف، به بیرون از خانه بفرستید.
 
از سویی بازی کردن در بیرون از خانه می تواند مهارت های اجتماعی کودکان را تقویت کند. مطالعه ای که در سال 2017 منشر شد، دریافت کودکانی که وقت بیشتری را بیرون از خانه سپری می کنند، میزان همدلی، مشارکت و خودکنترل گری آن ها به شکل معناداری افزایش می یابد.
 
بچه هایی که از مهارت های اجتماعی بهتری برخوردارند، در آینده از  برقراری روابط سالم تر، لذت خواهند برد. مطالعه ای دریافت کودکانی با مهارت های اجتماعی بیشتر، احتمالاً کمتر دچار اعتیاد به مواد مخدر، چاقی و خشونت شوند.
 

محدود کردن مشاهده صفحات نمایش (تلویزیون، تبلت، رایانه و ...)

ممکن است فرزند شما اصرار داشته باشد ساعت های متمادی به انجام بازی های ویدیویی پرداخته و از این طریق خوشحالی به دست آورد! اما همانطور که احتمالاً همه می دانید، استفاده زیاد از این ابزارها ضررهای جسمی و روانشناختی زیادی به همراه خواهد داشت.
 
مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد، دریافت نوجوانانی که وقت کنتری را به کار با ابزارهای دیجیتال اختصاص می دهند و بیشتر وقت خود را صرف فعالیت هایی مانند ورزش، مطالعه، شرکت در مراسمات مذهبی و بودن با دوستان خود می کنند، روحیه شادتری را تجربه خواهند کرد.
 
بنابراین برای استفاده کودک از ابزارهای دیجیتال و دارای صفحه نمایش، محدودیت هایی قرار دهید. اگر تلفن هوشمند دارید، اوقاتی که در کنار هم هستید، با ماشین بیرون می روید و یا در طبیعت به تفریح می پردازید، استفاده از آن را برای کودک خود ممنوع نمایید.
 

تمرین قدردانی

سعی کنید خودتان در زندگی قدردان باشید تا فرزندان شما نیز این ویژگی خوب را از شما بیاموزند.
 
مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد، نشان داد افراد قدردان، از روابط خود با دیگران بیشتر لذت برده و در نتیجه زندگی شادتری را تجربه خواهند کرد. یکی از روش هایی که می توان به کمک آن کودکان قدردان تربیت کرد، الگو شدن خودتان است.
 
سعی کنید تشکر و قدردانی را در محیط خانه و بیرون از خانه، عملاً به کودک خود نشان دهید. حتی اگر کودک کاری، هر چند کوچک، برایتان انجام داد، به بهترین نحو ممکن از او تشکر کنید.
 
 می توانید به کودک خود بیاموزید برای معلم مدرسه و یا مربی باشگاهش نامه ای تشکر آمیز نوشته و همراه با هدیه ای مختصر به او بدهد.
 

انتظارات خود را بالا ببرید، اما نه خیلی زیاد

هر چند که درس خواندن های طولانی و یا وقت گذاشتن زیاد برای آموختن یک مهارت؛ ممکن است خیلی مفرح و نشاط آور به نظر نرسد، اما بچه هایی که سخت کوش تر هستند، در آینده احتمالاً زندگی شادتری را تجربه خواهند کرد.
 
انتظارات شما، تأثیری جدی بر سخت کوشی فرزندانتان خواهد داشت. در صورتیکه انتظارات شما از فرزندانتان، منطقی باشد، کودک نیز برای برآورده کردن آن ها تمام تلاش خود را خواهد کرد.
 
مطالعات نشان داده اند، والدینی که انتظارات تحصیلی زیادی از فرزندان خود دارند، احتمالاً آن ها نیز با سخت کوشی بیشتر، موفقیت های تحصیلی بیشتری کسب خواهند کرد. همچنین انتظارات بالا با تاب آوری اجتماعی، ارتباطی مستقیم دارد.
 
اما لازم است توجه داشته باشید که انتظارات غیر معقول و غیر واقعی از فرزندان خود نداشته باشید که در این صورت با بچه هایی مضطرب و کمال گرا مواجه خواهید شد که هرگز زندگی شادی را در زندگی تجربه نخواهند کرد. بنابراین با توجه به استعدادها و توان کودک از او انتظار داشته باشید و هرگز نخواهید که کامل و بی نقص باشد. همیشه به جای توجه به نتیجه، به تلاش های کودک توجه نموده و او را به خاطر تلاشهایش تحسین نمایید.
 

آموزش خودکنترل گری

خوردن یک کلوچه بیشتر، ننوشتن تکالیف به خاطر بازی کردن با دوستان و یا تماشای تلویزیون، ممکن است لحظات شادی را برای کودک شما فراهم آورد، اما در دراز مدت، عدم توانایی در کنترل خود می تواند آسیبی جدی به او وارد سازد.
 
مطالعه ای که در سال 2014 در یکی از نشریات معتبر روانشاسی منتشر شد، نشان داد افرادی که کنترل بهتری بر روی خود دارند، خلق بهتری را تجربه می کنند.  
 
 جالب است که محققان دریافته اند افرادی که از مهارت خودکنترل گری بهتری برخوردارند، نسبت به دیگران، کمتر خود را در معرض وسوسه انگیز، قرار می دهند. این افراد سعی می کنند همیشه لحظات شادی را برای خود خلق کنند.
 

کمک کردن به دیگران

محققان در بسیاری از مطالعات ارتباطی نزدیک میان خوشحالی و نوعدوستی یافته اند. در حقیقت مهربانی با دیگران می تواند فرزندان شما را شادتر نموده و شادی آن ها را مهربان خواهد کرد. این چرخه مثبت می تواند زندگی شادتری را برای فرزندان شما را تضمین کند. برای آموزش مهربانی روش های زیادی وجود دارد که در ادامه تنها برخی از آن ها را با شما عزیزان همراه راسخون بیان می کنیم:
 
- در خانه قرار بگذارید که هر روز هر کدام از اعضای خانواده برای خوشحال کردن دیگران، قدمی بردارد و سر سفره شام، هر کدام درباره کاری که انجام داده، توضیح دهد.
- در فعالیت های داوطلابانه پیش قدم شده و فرزندان خود را نیز در چنین کارهایی مشارکت دهید.
- فرزندان خود را تشویق کنید هر ماه و یا هر هفته، مقداری از پول خود را برای کمک به افراد نیازمند، کنار بگذارند.
 
منبع: Verywellfamily


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط