0
ویژه نامه ها

چگونه همسران رابطه شاد و عالی داشته باشند؟

ارتباط موثر نقش مهمی در کیفیت و تضمین رابطه ایجاد می کند، کسی که می خواهد رشد و پیشرفت سریعتری داشته باشد، باید در ارتباطاتش تاثیر گذار و تاثیر پذیر باشد.
چگونه همسران رابطه شاد و عالی داشته باشند؟
ارتباطی خوب است که هر دو طرف رابطه خود را برنده ببینند و از اینکه در این رابطه افتاده اند، احساس شکست نکنند. در واقع هدف از ارتباط موثر و کارآمد این است که طرفین، رابطه ی برد - برد را تجربه کنند. این قاعده کلی است و فرقی نمی کند دو سوی ماجرا چه کسی ایستاده باشد، این مسئله می تواند شامل حال زوجین شود و یا مربوط به همکاران، شرکا، دوستان و... باشد.

بنابراین اگر می خواهید رابطه ی خوبی را تجربه کنید و از ارتباطتان لذت ببرید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
 

اگر زندگی خود را دوست دارید، انتقاد نکنید

اول ببینید برای چه هدفی وارد زندگی مشترک شده اید؟ اگر هدفتان زندگی خوب و توسعه فردی است، پس مراقب آنچه که به زبان می آورید، باشید. به هر مقدار که منتقدگرانه تر پیش بروید، به همان مقدار رابطه ایده آل زوجی شما، آسیب پذیرتر خواهد بود. بهتر است به جای انتقاد، طرف مقابلتان را تایید و تحسین کنید. با زیاد انتقاد کردن، کسی را تغییر نمی دهید، بلکه او را تحقیر و شخصیتش را تخریب می کنید.

زمانی که همسرتان را به باد انتقاد می گیرید، ناخواسته این پیام را به او می دهید، که برایتان مهم نیست و مناسب و متناسب با شما نمی باشد. با این کار به مرور اعتماد به نفسش را سرکوب و او را نسبت به زندگی سرد می کنید. این موضوع در مردان بیشتر از زنان مشاهده می شود، به این دلیل که با انتقاد، اقتدارشان زیر سوال می رود. در این مقاله با چگونگی ارتباط منطقی با همسر آشنا شوید.
 
چگونه همسران رابطه شاد و عالی داشته باشند؟


رابطه تان با تشکر و قدردانی تضمین می شود

تا می توانید و به هر روشی که می شود از هم دیگر تشکر و قدردانی کنید. باور کنید که کار سختی نیست، صدها روش برای این کار وجود دارد. کافی است کمی خلاقیت چاشنی کارتان کنید. از روش های غافل گیرانه برای ذوق زده شدن و هیجانی کردن همسرتان استفاده کنید. این موضوع ربطی به وقت و هزینه ی خاصی ندارد. در هر شرایطی می توانید با کمترین امکانات همسر خود را سورپرایز کنید.

همسر شما هم حتما لیست علاقه مندی هایی دارد، کافی است سلیقه اش را بدانید و با توجه به آن شگفت زده اش کنید. خیلی سخت نیست، از کوچکترین چیزها شروع کنید. مثلا یک متن عاشقانه برایش بفرستید و از او تشکر کنید و این چنین کارهایی که ذوقی هستند.

در واقع منفعتی که از قدردانی و تشکر از همسر، می رسد شامل خود شما هم می شود. هم باعث ایجاد حس خوب متقابل و هم اینکه ایجاد انگیزه و انرژی در زندگی می شود.
 

از معذرت خواهی غافل نشوید

از اینکه بابت اشتباهات خود معذرت بخواهید، نهراسید. برای اینکه رابطه تان باکیفیت و صمیمی شود حتی درباره کوچکترین اشتباهتان، نیز عذرخواهی کنید. این کار نه تنها ارزش شما را کم نمی کند بلکه حس ارزشمندی دو طرفه، هم به خود خواهید داد و هم طرف مقابلتان. ارزش دیگری که عذرخواهی کردن شما دارد این است که به طور غیر مستقیم به همسرتان شیوه معذرت خواهی را آموزش می دهید.

خیال نکنید با عذرخواهی خود را کوچک کرده اید، برعکس، این کار نشانه بزرگی و سواد عاطفی شماست. اینکه همسرتان را بخاطر اشتباه هر چند کوچکی که داشته اید، بزرگ دانسته اید و معذرت خواسته اید، صمیمیت تان را بالا برده اید و او را نسبت به زندگی امیدوار ساخته اید.
 
چگونه همسران رابطه شاد و عالی داشته باشند؟


برای همسرتان گوش شنوا باشید

مهارت گوش دادن فعال در زندگی زوجین و کیفیت رابطه آن ها بسیار موثر است. اگر در این مهارت ضعیف عمل می کنید، نیاز است حتما خوب یاد بگیرید تا بتوانید خوب گوش دهید. سعی کنید همسرتان را در رابطه ای قرار دهید که احساس شکست نکند. در واقع مهره هایتان را به گونه ای بچینید که بازی به نفع هر  دویتان و برد - برد تمام شود.

سعی کنید اول، این اجازه را به همسرتان دهید که حرف هایش را بزند و سپس بعد از اتمام صحبت های او و گوش دادن فعال شما، می توانید شما نیز حرف هایتان را بزنید. گوش دادن شما، ارزشمندترین هدیه ای است که می توانید برای بهتر کردن رابطه تان به همسرتان دهید.

می توانید این مهارت را از هم اکنون آغاز کنید و خوب گوش کردن را تمرین کنید. یادداشت کردن و نت برداری صحبت های طرف مقابلتان، می تواند به این موضوع کمک کند.

زمانی که هر دوی تان عصبانی هستید کمی به خود زمان دهید تا حداقل یک کدام از شما آرام شود و سپس با صبوری برای همسرتان گوش شنوا شوید. سعی کنید وقتی هردوی شما نسبت به موضوع گارد دارید، فاصله ی زمانی که برای آرام سازی خود می گذارید طولانی نشود که بحثتان بی نتیجه بماند. پیشنهاد می شود برای کیفیت رابطه، راهکارهای ارتباط موثر با همسر را جدی بگیرید.
 
چگونه همسران رابطه شاد و عالی داشته باشند؟


همسرتان را به زندگی دل گرم کنید

اگر می خواهید از زندگی تان لذت ببرید و رابطه تان در زندگی با کیفیت باشد، همسرتان را به زندگی دل گرم کنید. همیشه شروع هر رابطه ی مشترکی همه چیز خوشایند و مطابق میل پیش نمی رود، نکات خوب و مثبت بیشتر از نکات منفی به چشم می آید، اما پس از مدتی خواهیم دید مسائل آن گونه که ما فکر می کردیم نیستند، در آن مواقع نباید تمرکزمان را از جنبه های مثبت برداریم و دست به تخریب رابطه بزنیم.

اگر خوب نگاه کنیم می بینیم نکات مثبت همسرمان پر رنگ تر از معایب اوست، به همین خاطر نباید از این موضوع غافل شویم، چرا که نگه داری و حفظ رابطه از ایجاد خود رابطه، سخت تر است. برای حفظ و نگه داری این رابطه، تا می شود باید حس ارزشمندی به طرف مقابل القا کرد. به همین خاطر است افرادی که رابطه شان عمر بیشتر و کیفیت بهتری دارد، یاد گرفته اند که چگونه به همسرشان توجه کنند و رابطه شان را نگه دارند.

در این فضای با کیفیت ایجاد شده، حتی می توان به شکل سازنده از همدیگر انتقاد کرد. درک متقابل ایجاد شده باعث می‌شود که فضایی صمیمی در خانه به وجود بیاید و در مقابل هم شما بتوانید انتقادهای سازنده‌تان را پیش ببرید.
 

تمرکزتان را روی اصلاح رفتار خودتان بگذارید، نه همسرتان

از آن جایی که پروژه تغییر همسر با شکست روبرو می شود، حتی اگر قصدتان تغییر رفتار همسرتان باشد، این اتفاق زمانی می افتد که دست به تغییر خودتان زده باشید و هر چقدر تمرکزتان را روی خود تنظیم کنید همان قدر بلکه بیشتر هم، همسرتان تغییر می کند.

یادتان باشد این گونه نیست که همیشه حق با شما باشد یا شما درست بگویید. سعی کنید مسائل را از زاویه دید همسرتان نیز ببینید، یک وقت هایی خودتان را به جای ایشان بگذارید و با کفش های او راه بروید.

درست است گاهی هم طرف مقابل مقصر ماجراست، اما لازم است برای دامن نزدن به اختلافات بیشتر و تعیین اینکه چه کسی مقصر است یا بیشتر تقصیر دارد، گفته شود: در اتفاقی که افتاد، من هم بی تقصیر نبودم.
 
چگونه همسران رابطه شاد و عالی داشته باشند؟


در مشکلات مدیریت بحران داشته باشید

شرایط سخت و چالش در تمام زندگی ها وجود دارد، در 5سال اول زندگی که پنج سال بحرانی است، شرایط سخت، خود را بیشتر نمایان می سازد. شرایطی همچون فشارهای اقتصادی و بیکاری، بیماری و... .

وقتی در زندگی با این گونه مسائل و چالش ها روبرو می شوید، مدیریت هیجانات و آرام سازی نقش مهمی در کنترل فضای موجود، ایفا می کند. بنابراین انتخاب با خودتان است که چگونه با شرایط کنار بیایید و آن را مدیریت کنید. سعی کنید حتی اگر مهارت مدیریت بحران ها و هیجانات را ندارید یاد بگیرید و یا وارد رابطه نشوید.

هیچ وقت مسئله ای را حل نشده و به امید اینکه خودش حل می شود رها نکنید، چرا که هیچ چیز خود به خود درست نمی شود، بلکه به مرور زمان خراب تر هم می شود. بنابراین سعی کنید در شرایط بحرانی نه تنها کنترل شرایط را بدست بگیرید، بلکه نقش حمایت گر و آرامش دهنده را برای همسرتان نیز ایفا کنید.

نتیجه گیری:
مشکلات در همه زندگی ها وجود دارد و هیچ کس از این قاعده مستثنا نیست. بنابراین تنها راهی که می توان هر مشکل را به دید یک مسئله دید، علاوه بر مهارت حل مسئله، نیاز به همدلی افراد در آن موضوع وجود دارد و همدلی زمانی حاصل می شود که ارتباط موثری شکل گرفته باشد. پس ضرورت ارتباط موثر نه تنها در حل مشکلات زندگی موثر است، بلکه کیفیت سطح زندگی را بالا می برد.

منبع: تولید شده در بخش سبک زندگی راسخون
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.