بازدید : 8574 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

کریم ورهرام

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
در سال 1288 در آذربایجان متولد شد پس از اخذ دیپلم در 1306 ش وارد مدرسه‏ى نظام تهران شد و در 1308 به درجه‏ى افسرى نائل آمد. مدارج فرماندهى را از فرماندهى دسته آغاز كرد و در 1318 درجه‏ى سرگردى گرفت و در لشكر آذربایجان، فرماندهى هنگ گرفت. در سال 1323 به درجه‏ى سرهنگى نائل آمد و رئیس ستاد لشكر آدربایجان شد. در جریان تشكیل حكومت خودمختار پیشه‏ورى، داراى همان سمت بود. وقتى قرارداد تسلیم لشكر آذربایجان بین سرتیپ درخشانى و پیشه‏ورى امضاء شد، افسران ارشد لشكر آذربایجان به فرماندهى سرهنگ ورهرام به تهران عزیمت نمودند و كلیه آنها منتصب به ستاد گردیدند. ورهرام در همان ایام دوره‏ى فرماندهى و ستاد دانشگاه جنگ را پایان داد و مأمور خدمت در آذربایجان شد و فرماندهى تیپ پیاده لشكر تبریز به او واگذار شد. در سال 1329 به درجه‏ى سرتیپى ارتقا یافت و به فرماندهى لشكر رضائیه منصوب شد و در سال 1333 در همان سمت درجه‏ى سرلشكرى گرفت و فرمانده سپاه مهاباد شد و در 1337 به درجه‏ى سپهبدى رسید. در سال 1341 به علت اجراى قانون اصلاحات ارضى، اوضاع فارس دگرگون شد و عشایر علیه حكومت مركزى سر به طغیان برداشتند. سپهبد كریم ورهرام كه یك نظامى خشن بود از طرف شاه با اختیارات كامل به استاندارى فارس منصوب شد ولى نتوانست آرامش را در خطه فارس برقرار نماید و درخواست نمود فارس احتیاج به نیروى نظامى دارد و ازینرو سپهبد بهرام آریانا فرمانده نیروى زمینى با اختیارات كامل براى سركوبى عشایر تعیین و به شیراز عزیمت نمود. به محض ورود آریانا به شیراز در مناطق مختلف فارس زد و خورد شدیدى بین قواى نظامى و نیروهاى عشایرى آغاز شد و براى تقویت نیروى فارس لشكرهاى خوزستان و اصفهان بسوى شیراز عزیمت كردند و شهر شیراز به یك منطقه‏ى جنگى تبدیل شد و از تهران اسلحه و مهمات به سوى فارس سرازیر گردید و در همین موقع ورهرام استاندار فارس طى مصاحبه‏اى اعلام كرد كه شمشیر خود را روى لباس بسته‏ام و از هیچ كشتارى واهمه و ابا ندارم. قریب یكسال زد و خورد بین نظامیان و عشایر ادامه یافت و آرامش به استان فارس بازگشت و عده‏اى از سران عشایر در دادگاههاى نظامى محكوم به اعدام شدند. پس از ختم غائله‏ى فارس، سپهبد كریم ورهرام و سپهبد بهرام آریانا به تهران احضار شدند. آریانا با ارتقاء به درجه‏ى ارتشبدى با حمایت همه جانبه دولت آمریكا به ریاست ستاد مشترك انتخاب شد و سپهبد ورهرام نیز در سال 1342 سناتور انتخابى رضائیه شد. در ادوار چهارم، پنجم، ششم و هفتم مجلس سنا عضویت یافت و قریب 15 مقام سناتورى داشت. سپهبد ورهرام در آبان ماه 1357 از طرف ارتشبد ازهارى نخست‏وزیر به استاندارى آذربایجان غربى منصوب شد. پس از دو ماه از كار كناره‏گیرى و عازم اروپا شد. ورهرام افسرى بسیار خشن، قلدر و تندخو بود. در جوانى با دختر سپهبد محمد شاه بختى ازدواج كرد و همین وصلت موجبات توجه شاه را نسبت به ورهرام جلب نمود.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.