بازدید : 1076 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

رکن الدین ابن شرفشاه حسینی استرآبادی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 7 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(718 /717 /715 -645)، فیلسوف، عالم، نحوى و طبیب. از مردم استرآباد بود. از زادگاهش به مراغه رفت. نزد خواجه نصیرالدین طوسى درس خواند و در زمره‏ى شاگردان برجسته‏ى وى درآمد و تا پایان زندگى خواجه در كنار او بود. وى بر برخى از كتب استادش شرح نوشت و پس از مرگ خواجه‏نصیر به موصل رفت و در مدرسه نوریّه به تدریس حكمت مشغول شد و تا پایان عمر در موصل ماند. برخى منابع او را شیعه و برخى دیگر شافعیش مى‏دانند اما آراى فلسفى و كتب او در حكمت موید تشیع اوست. صَفَدى از حلم و تواضع زائدالوصف او سخن گفته است. از جمله شاگردان وى: زین‏الدین على بن حسین و شیخ تاج‏الدین على بن عبداللَّه تبریزى. از آثار وى: شرح «مختصر» ابن‏حاجب، در اصول؛ شرح «تجرید الكلام» خواجه نصیرالدین؛ شرح «قواعد العقائد» خواجه‏نصیر؛ شرح «كافیه» ابن‏حاجب، در سه قسمت صغیر و كبیر و وسیط، كه شرح كبیر آن به نام «بسیط» و شرح متوسط آن به اسم «وافیه» مشهورند؛ شرح «الفصیح» ثعلب در لغت؛ «مرآةالشفا»، در طب؛ شرح «الشافیة» ابن‏حاجب، در تصریف.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.