بازدید : 2017 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

شهاب ‏الدین نورالدین محمد زیدری نسوی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 7 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(وف ح 647 ق)، شاعر، نویسنده و مورخ. تحصیلات وى در خراسان انجام گرفت. منشى سلطان جلال‏الدین منكبرنى خوارزمشاه بود و در آغاز كار در خدمت امراى محلى نسا بسر مى‏برد و سپس به اردوگاه سلطان جلال‏الدین خوارزمشاه در عراق و آذربایجان پیوست. وى از سال 622 ق صاحب دیوان انشاء آن سلطان جنگجوى شد و تا سال 628 ق در این سمت باقى بود. زیدرى مدتى در بلاد آسیاى صغیر و آذربایجان سرگردان بود. تا عاقبت در میافارقین نزدیك ملك مسعود از سلاطین كرد ایوبى رفت و در آن جا كتاب «نفثه المصدور» را با انشاء مزین در حدود سال 632 ق نگاشت وى در حدود 647 ق در حلب در گذشته است. كتاب دیگر خود را بنام «سیره جلال‏الدین منكبرنى» در سال 639 ق به عربى تالیف كرد. «دیوان» شعر از دیگر آثار او ست.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.