بازدید : 1116 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

شاپور تهرانی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 11 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(وف 1048 ق)، شاعر. ملقب به شرف‏الدین. نخست فریبى تخلص مى‏كرد و بعد شاپور را انتخاب كرد. از نسل مولانا امیدى و از شاعران والاتبار و از استادان نغزگوى عصر خود بود. در ایام جوانى از وطن به هندوستان رفت و در آنجا با میرزا جعفر آصف خان مصاحب بود و با ایشان مدتها در هند و كشمیر سیر كرد، اشعار خود و ابیات مرغوب در دارالعیش كشمیر گفت، از آن جمله پاره‏اى مثنوى است كه در برابر «خسرو شرین» به نظم درآورد. وى بعد از فوت آصف خان به ایران بازگشت. نسخه‏هاى «دیوان»ش فراوان است و معمولا از پانزده هزار بیت تجاوز نمى‏كرد. وى با امین رازى و اعتمادالدوله جهانگیرى قرابت نزدیك داشت و مداحى اعتمادالدوله‏ى مذكور را بسیار مى‏كرد. معاصر و معاشر شاپور تهرانى، تقى‏الدین اوحدى بلیانى كه مدعى است كه نام شاپور در آغاز ارجاسب بود و او وى را در آغاز جلوس شاه عباس در قزوین و اصفهان دید و صحبت خوب با هم داشتند. وى اقامت طولانى در هند را به قصد مداحى اختیار نكرد و به همین جهت قصیده‏هایش بیشتر در ستایش امامان است و او هر دو سفر خود را به هند با آهنگ بازرگانى انجام داد و از این راه ثروت اندوخت و به همین سبب هم در صف ملازمان پادشاه یا پادشاهزادگان درنیامد. وى سفرى به مكه معظمه نیز داشت و بعد از دریافت كعبه‏ى مقصود به تهران بازگشت.
فعالیت ها : مشاهیر / هنر / شعر
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.