بازدید : 2550 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

اسدالله مجتهد بروجردی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 13 منبع : گنجینه دانشمندان (جلد سوم)
مآثر و آثار ص 140 گوید: حاج مولى اسدالله مجتهد بروجردى مشهور بحجه‏الاسلام كه در اواخر حیات دعوى اعلمیت و تقدم بر عموم مجتهدین عصر میفرمود و باب علم را مفتوح میدانست و در فقاهت مشربى مكاشفانه داشت هنگام استدلال و احتجاج بدریاى متلاطم مواج شبیه میافتاد اشتهار علم وصیت فقاهت و انتشار بزرگ منشى او همه دیار شیعه را محیط بود بعهد این عالم عظیم‏الشأن شهر بروجرد مركز تحصیل علوم شرعیه و مجمع افاضل ایران گردید شیخ الطائفه استاد الكل مرتضى الانصارى چندى در ایام تكمل بمدرس این بزرگوار حاضر شده است و در مجالس عامه زمان ریاست خویشتن اقوال از وى نقل میكرده و اجماعات منقوله از او را محصل میگرفته است. علاوه بر جلالت شأن و عظمت مقدار این بزرگوار در ملك و ثروت و اموال مستقلات نیز از معاصرین ابناء سلسله كمتر با وى برابر بودند جماعتى در حق او بصدور خوارق عادات معتقدند. عبادت و تقوا و ریاضیات شاقه مشروعه‏اش مشهور است از اولاد ذكورش بعضى بدرجه اجتهاد رسیدند از آنجمله اجازه مبسوطه كه بخط خود براى سه فرزند دانشمندش 1- فخرالدین محمد 2- جمال‏الدین محمد 3- نورالدین محمد رحمه الله علیهم، از بطن صبیه محقق قمى صاحب قوانین رضى‏الله عنه بودند نوشته و باجتهاد هر سه تصریح نموده عینا در دارالخلافه زیارت شد. نگارنده گوید: اولاد آن بزرگوار تاكنون در بروجرد و قم و تهران و نقاط دیگر در سلك روحانیت و بقوانینى شهرت دارند. ریحانه الادب ج 1 ص 314 گوید: حجه‏الاسلام حاج ملا اسدالله مجتهد بروجردى مشهور بحجه‏الاسلام فرزند حاج عبدالله از اكابر علماء امامیه تا آخر آنچه را كه مآثر و آثار گفته و گوید وى در اواخر سال 1270 و یا اوائل سال 1271 وفات نموده و در آنجا مدفون گردید.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

140/6415