بازدید : 2422 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

داوود الهامی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گنجینه دانشمندان (جلد نهم)
داوود فرزند مرحوم آقا فتح‏اللَّه الهامى از افاضل و دانشمندان و نویسندگان حوزه علمیه قم و مدیران مجله وزین (مكتب اسلام) مى‏باشند. وى در تاریخ 1316 شمسى در شهرستان آذرشهر آذربایجان متولد شده و در سنین چهار سالگى پدر را از دست داده و در تحت سرپرستى مادر مومنه‏اش پرورش یافته و با درد یتیمى و تحمل مشكلات فراوان دوران كودكى را گذرانیده و كلاسهاى ابتدائى و متوسطه و مقدارى از نحو و صرف و ادبیات عربى را در محل خوانده و در سال 1335 شمسى وارد حوزه تبریز شده و مقدارى از دروس حوزه را در مدرسه طالبیه به پایان رسانیده و در سال 1338 شمسى در عصر آیت‏اللَّه العظمى بروجردى وارد حوزه علمیه قم گردیده و سطوح عالیه را نزد اساتید معروف حوزه خوانده و از درس خارج مراجع بزرگ وقت فقها و اصولا استفاده كرده و دوره پنجساله دارالتبلیغ اسلامى را نیز به پایان رسانده و مدت پنج سال مدیریت آموزش آن مؤسسه را به عهده داشته و به وسیله همان نوشته‏ها با قلم و نوشتن آشنا شده و از میان محصلین آنجا به هیئت تحریریه مجله مكتب اسلام انتخاب گردیده و از سال 12 مجله مزبور با آن موسسه همكارى نموده و اخیرا نیز مدیر داخلى آن مجله مى‏باشند و تا هشت جلد هم با تفسیر نمونه همكارى داشته‏اند. آقاى الهامى در عصر طاغوت به واسطه فعالیتهاى آموزشى اسلامى چندى گرفتار رژیم طاغوتى شده و با تحمل شدایدى روبرو بوده است ولى در عین حال همواره به تألیف كتب سودمندى اشتغال داشته و آثارى گرانقدر از خود به یادگار گذارده است. اسامى آثار معظم‏له 1- ایران و اسلام 2- اسلام دین جهانى و جاودانى 3- اسلام و حقوق طبیعى انسان 4- اسلام و تحول زمان 5- چهره جهاد در اسلام 6- چهره زردتشت در تاریخ 7- لقمان مدرس نمونه 8- روشنفكر و روشنفكرنما 9- بیدارى در میان خفته‏ها (سید جمال‏الدین) 10- سلمان نخستین مسلمان ایرانى 11- مبانى حكومت اسلامى در دو جلد (ترجمه و نگارش) 12- او خواهد آمد با همكارى آقاى مهدى‏پور 13- مقدمه و تحقیق و تصحیح تحفه‏الاخیار ملامحمد طاهر قمى آثار و تألیفات مخطوط ایشان 1- صوفیان (تحقیق وسیع درباره‏ى تصوف). 2- تاریخ انقلاب اخیر ایران. 3- وهابیت آل سعود در دو جلد. 4- اسلام و شفاعت. 5- تاریخ تشیع در دو جلد. نگارنده گوید: آقاى الهامى از فضلاء و نویسندگان و روشنفكران حوزه علمیه قم و داراى محامد آداب و مكارم اخلاق و ملكات فاضله اخلاقى مى‏باشد از خداوند توفیقات ایشان و امثال ایشان را خواهانم كه با قلم و افكار روشن خود و اقرانى چون دانشمند گرانقدر آقاى على‏اكبر مهدى‏پور و دیگران به فرهنگ اسلام و مكتب اسلام خدمت كرده و مى‏نمایند.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

421/8527