بازدید : 1548 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

محمود طباطبایی اردکانی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
ادیب، محقق. تولد: 1281(1315 ق.)، اردكان (قریه گزلاازقرا، سفلاى اردستان). درگذشت: 13 مهر 1372، تهران. سید محود طباطبایى اردكانى داراى درجه‏ى كارشناسى در رشته‏ى فرهنگ اسلامى از دانشگاه تهران در سال 1343 است. وى سپس به تحصیلات خود ادامه داد و در رشته‏ى فرهنگ اسلامى در سال 1347 موفق به اخذ دكترى شد. وى از سال 1353 عضو هیئت علمى دانشگاه ابوریحان بیرونى شد. در دانشگاه علامه طباطبایى (در رشته‏ى ادبیات) و دانشگاه تهران نیز تدریس مى‏كرد. سرپرستى گروه زبان و ادبیات فارسى دانشكده‏ى ادبیات و زبان‏هاى خارجى دانشگاه علامه طباطبایى نیز به عهده وى بود. از آثار ایشان است: فرهنگ جامع اردكان؛ بررسى گویه و ویژگى‏هاى فرهنگى زبان اردكانى؛ تاریخ تحلیلى اسلام؛ گزیده و شرح تاریخ بلعمى. دكتر طباطبایى اردكانى هنگام تدریس در كلاس درس دار فانى را وداع گفت. سال تولد: 1315، مرتبه علمى: دانشیار، رشته: فرهنگ اسلامى، دانشكده: ادبیات فارسى و زبانهاى خارجى، دانشگاه: علامه طباطبائى زندگینامه دكتر شادروان سید محمود طباطبائى اردكانى در سال 1315 دیده به جهان گشود. بعد از اتمام تحصیلات متوسطه، در سال 1343 موفق به اخذ كارشناسى در رشته فرهنگ اسلامى از دانشگاه تهران شد. سپس به ادامه‏ى تحصیلات عالى پرداخت. و سرانجام در سال 1347 در رشته فرهنگ اسلامى موفق به اخذ مدرك دكترا گردید. وى در سال 1353 به عضویت هیئت علمى دانشگاه ابوریحان بیرونى نائل آمد و سرانجام به مرتبه دانشیارى دانشگاه علامه طباطبائى ارتقاء یافت. آقاى دكتر طباطبائى اردكانى در تمام دوران دانشگاهى خود به پژوهش در فرهنگ و ادب عامیانه و گویش اردكانى پرداخت. از ایشان 5 جلد كتاب در زمینه‏هاى ادبیات فارسى و تاریخ اسلام به جاى مانده است. از وى حدود 7 مقاله درباره‏ى ادبیات و علوم انسانى و تاریخ اسلام در مجلات معتبر داخلى به چاپ رسیده است. سال تولد: 1315، مرتبه علمى: دانشیار، رشته: فرهنگ اسلامى، دانشكده: ادبیات فارسى و زبانهاى خارجى، دانشگاه: علامه طباطبائى خلاصه شرح حال تخصصى سوابق تحصیلى: كارشناسى در رشته فرهنگ اسلامى از دانشگاه تهران در سال 1343، كارشناسى ارشد و دكترا در رشته فرهنگ اسلامى در سال 1347. مرتبه علمى: عضویت در هیات علمى دانشگاه ابوریحان سابق در سال 1353، پس از طى مرحله استادیارى، ارتقاء به درجه دانشیارى دانشگاه علامه طباطبائى. زمینه‏هاى علمى و تحقیقاتى: پژوهش در فرهنگ و ادب عامیانه و گویش اردكان، استاد راهنماى 4 پایان‏نامه كارشناسى ارشد. تألیفات تعداد تألیفات (نگارش یا ترجمه كتاب) بزبان فارسى: 5 تعداد تألیفات (نگارش یا ترجمه كتاب) بزبان خارجى:- زمینه علمى تألیفات: ادبیات فارسى و تاریخ اسلام. مقالات تعداد مقالات بزبان فارسى: 7، تعداد مقالات بزبان خارجى:- زمینه علمى مقالات: ادبیات و علوم انسانى، تاریخ اسلام.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.