بازدید : 1028 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

جهانگیر ملک

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد اول)
جهانگیر ملك، در بیست و نهم بهمن ماه سال یكهزار و سیصد و یازده، در كوچه آبشار، خیابان رى تهران پا به عرصه‏ى وجود نهاد. وى پس از طى دوران كودكى و گذراندن تحصیلات ابتدایى، وارد دبیرستان دارالفنون شد و موفق به اخذ دیپلم از این دبیرستان گردید. جهانگیر ملك، مشغول تحصیل در این دبیرستان بود كه به نواختن ضرب علاقمند گردید او بیشتر مواقع از شاگردان دیگر زودتر وارد كلاس مى‏شد و دیرتر از سایرین خارج مى‏گردید تا بتواند قدرى دور از اغیار در روى میزهاى كلاس ضرب بگیرد، علاقه‏ى بیش از حد او به فراگیرى این رشته از هنر، موجب گشت تا درصدد تهیه‏ى ضرب برآید و در منزل به كار تمرین مشغول شود. در آن موقع منزل زنده‏یاد حسین تهرانى در كوچه آبشار نزدیك منزل ملك بود و جهانگیر از این موقعیت استفاده‏ى سرشارى برد روزهایى كه حسین تهرانى از منزل خارج مى‏شد او استاد را با نگاهى ستایش‏انگیز دنبال مى‏كرد و خجالت مى‏كشید كه موضوع عشق و علاقه خود را در خصوص نواختن ضرب را با وى در میان بگذارد، رفته‏رفته حس كنجكاوى استاد تهرانى تحریك شده و روزى از وى مى‏پرسد: «شما چرا همیشه مواظب حال و حركات من هستید آیا كارى با من دارید؟» ملك با خجالت و دستپاچگى در جواب مى‏گوید: «بله، مى‏خواستم اگر برایتان امكان داشته باشد آموختن ضرب را به من بیاموزید». استاد حسین تهرانى، از وى مى‏پرسد كه: «منزل شما كجاست آیا مى‏توانى هر روز براى تمرین بیایى؟» ملك جواب مى‏دهد: «در همین كوچه آبشار و در همسایگى شما». استاد كه شوق و علاقه جهانگیر را در چهره او مى‏بیند قبول مى‏كند كه وى را تحت تعلیم قرار دهد و از آن زمان تا هنگام آمدن به رادیو كه گویا سال 1330 بود از محضر استاد تهرانى برخوردار و تعلیم مى‏گیرد. او در سال 1330 توسط استاد على تجویدى به رادیو راه مى‏یابد و در حضور مشیر همایون شهردار كه در آن موقع، رئیس شوراى موسیقى بود، قطعاتى را با ضرب اجرا مى‏نماید كه مورد توجه آقاى شهردار قرار مى‏گیرد و بلافاصله وى را در اركستر مخصوص خودش به نام (اركستر ویژه) شركت مى‏دهد. اكثر نوازندگان مشهور آن زمان در این اركستر شركت داشتند كه همكارى با آنها قاعدتاً مى‏بایستى براى جوانى هم‏سن و سال وى مشكل باشد، ولى ملك به خوبى و راحتى از عهده‏ى كار برمى‏آمد. جهانگیر ملك، پس از چندى به اركسترهاى شماره‏ى یك، به رهبرى آقایان: حسینعلى ملاح و مهدى مفتاح، غلامحسین بنان، شماره‏ى دو، به رهبرى آقایان: مجید وفادار و على تجویدى. شماره‏ى سه، به رهبرى آقایان: پرویز یاحقى، مهندس همایون خرم. شماره‏ى چهار، به رهبرى آقاى: عباس شاپورى. شماره‏ى پنج، به رهبرى آقایان: بزرگ لشگرى، جواد لشگرى، شماره‏ى شش، به رهبرى آقاى حبیب‏اللَّه بدیعى. دعوت و همكاریش را با این اركسترها شروع مى‏كند. وى پس از چندى توسط حبیب‏اللَّه بدیعى به برنامه‏ى گلها راه یافت و همكارى خود را با این برنامه شروع كرد كه یكى از نوازندگان خوب این برنامه به حساب مى‏آمد. جهانگیر ملك در كلاس آموزش ضرب شاگردان زیادى را به فن نواختن ضرب آشنا كرد. و كنسرتهاى زیادى به نفع مسلولین بیمارستان ابوحسین، امین‏آباد، ندامتگاه دادگسترى و دانشگاه تبریز، به اتفاق آقایان: على تجویدى و مرحوم تهرانى برپا كرده و با بسیارى از نوازندگان بزرگ رادیو براى اجرا و شناساندن موسیقى ملى و سنتى مملكت، به كشورهاى: آمریكا، انگلستان، آلمان، شوروى، ایتالیا، ژاپن، مكزیك، افغانستان، كویت، یمن، عربستان نموده است.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.