بازدید : 1962 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

منوچهر آگاه

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد اول)
در 1309 در رفسنجان متولد شد. وى منسوب به یكى از خانواده‏هاى متعین و مالك كرمان بود. تحصیلات ابتدائى را در كرمان و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان البرز تهران باتمام رسانید و در امتحانات دیپلم علمى شاگرد اول ایران شد. آنگاه براى ادامه تحصیل عازم انگلستان گردید و وارد دانشكده اقتصاد و علوم سیاسى دانشگاه كمبریج شد و از آن دانشگاه درجه‏ى لیسانس و فوق لیسانس دریافت كرد. هنگام تحصیل در كمبریج، رئیس انجمن مسلمانان دانشگاه مزبور بود و فعالیتى شایسته از خود بروز داد. دوره‏ى دكتراى اقتصاد خود را در دانشگاه آكسفورد لندن باتمام رسانید و در آن دانشگاه ریاست مجمع شرقیان را برعهده داشت. آگاه در 1338 به ایران بازگشت، ابتدا در بانك ملى و سپس بانك مركزى ایران مشغول خدمت شد و از طرف این دو بانك مأموریتهاى اقتصادى مهمى به وى ارجاع گردید و علاوه بر آن مأموریتها، در دانشكده‏هاى مختلف به تدریس پول و بانكدارى و اقتصاد مشغول شد و مقالات مختلفى در زمینه‏ى تخصص خود انتشار داد. وى در بانك مركزى چندى ریاست اداره بررسیهاى اقتصادى و سپس معاونت بانك مركزى را عهده‏دار بود. چندى هم به معاونت وزارت امور اقتصادى و دارائى منصوب شد. در 1356 در كابینه‏ى جمشید آموزگار وزیر مشاور در امور اجرائى گردید. پس از چندى با حفظ سمت وزارت به ریاست سازمان برنامه و بودجه منصوب شد. دوران مدیریت سازمان برنامه وى طولانى نشد و سرانجام جاى خود را به دكتر مرتضى صالحى داد و خود در سمت وزارت مشاور تا سقوط كابینه جمشید آموزگار اشتغال داشت. تألیفاتى در زمینه‏ى مسائل اقتصادى دارد.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

140/8232