بازدید : 1185 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

مصطفی قلی رام

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
معروف به انتخاب‏الملك، در 1277 در مشهد متولد شد. تحصیلات خود را در حد متعارف در مشهد انجام داد. ابتدا به شغل معلمى پرداخت. بعد به تهران آمد و زبان فرانسه را فراگرفت و چندى هم در اروپا تحصیلات جدید نمود. وى كار خود را از وزارت فوائد عامه شروع كرد، در آن وزارتخانه مشاغلى را احراز نمود. سپس به وزارت دارائى انتقال یافت و از نزدیكان داور شد. مدتى مدیركل انحصار تریاك بود، بعد ریاست اداره‏ى دخانیات را به او سپردند. سرانجام پیشكار دارائى آذربایجان گردید. در سال 1319 به عضویت دولت دعوت شد و ریاست اداره كل كشاورزى را عهده‏دار گردید. ضمنا منشى هیئت وزیران بود. در سال 1320 شهردار تهران شد. چندى در آن سمت باقى ماند كه به ریاست اداره كل آمار و سجل احوال منصوب شد. پس از آن مدت كوتاهى نایب‏التولیه‏ى آستان قدس رضوى گردید. در سال 1330 در كابینه‏ى دكتر مصدق به وزارت كشور معرفى گردید ولیكن در آن شغل دوام زیادى نداشت. در انتخابات دوره‏ى هیجدهم، رئیس انجمن نظارت انتخابات تهران بود. مطابق میل و دلخواه انتخابات دوره‏ى هیجدهم، رئیس انجمن نظارت انتخابات تهران بود. مطابق میل و دلخواه دولت، انتخابات مجلس شوراى ملى و سنا را به انجام رسانید. در سال 1334 استاندار خراسان شد. دیگر از مشاغل او استاندارى فارس است. از دوره‏ى دوم سنا تا پایان دوره‏ى پنجم نمایندگى مجلس سنا را داشت. رام مردى مطلع، ثروتمند، بى‏سروصدا، محافظه‏كار و عاقل بود. قریب 50 سال مشاغل مختلف را احراز كرد. حین‏الفوت متجاور از هشتاد سال داشت. در 1360 در تهران درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

640/5945