بازدید : 2099 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

حسین قدس نخعی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
متولد 1273 و تحصیل‏كرده‏ى مدارس متوسطه انگلستان است. در 1296 به خدمت وزارت امور خارجه درآمد و در سفارت لندن و واشنگتن مشاغلى را عهده‏دار شد تا در 1327 رئیس اداره سوم سیاسى گردید و بعدا مدیركل و در كابینه‏ى سپهبد رزم‏آرا در 1329 معاون وزارت امور خارجه شد. پس از معاونت به ترتیب در سمت سفیركبیرى ایران در عراق و ژاپن و لندن انجام وظیفه نمود. در شهریور 1339 در كابینه‏ى شریف امامى، به وزارت امور خارجه برگزیده شد. در كابینه‏ى دكتر امینى نیز وزیر خارجه بود. مدتى هم سفارت كبراى ایران را در آمریكا عهده‏دار بود. در 1342 به جاى حسین علاء، وزیر دربار شد و مدت سه سال در این سمت باقى ماند. قدس نخعى مردى نویسنده و مترجم بود. اشعار خیام را به زبانهاى فرانسه و انگلیسى ترجمه كرده است. وى در جوانى به كار روزنامه‏نویسى اشتغال داشت و مجله‏ى ماهانه‏ى قدس را انتشار مى‏داد.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

156/2372