بازدید : 286 بار

دوشنبه، 17 مهر 1396

محمود مطير

ملیت :  ایرانی   -   قرن : منبع : نامداران تهران
پيشه‌ور، چاپخانه‌دار
محمود مطير در سال 1302 خورشيدي در تهران زاده شد. وي پس از پايان دوره ابتدايي و متوسطه، به خدمت نشر کتاب و مجله درآمد و در سن بيست و پنج سالگي، چاپخانه بهمن را در گوشه‌اي از منزل پدرش راه‌اندازي کرد.
وي کتاب‌هاي ناشران مهم را به شيوه‌اي پسنديده چاپ مي‌کرد که از آن جمله مي‌توان نمونه‌هاي زير را نام برد: چاپ 100 جلد کتاب از مجموعه انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب؛ چاپ مجله راهنماي کتاب از نخستين تا واپسين شماره آن به مدت 21 سال؛ چاپ کتاب‌هاي انجمن آثار ملي؛ چاپ کتاب‌هاي نظام پزشکي و بخشي از کتاب‌هاي انتشارات اميرکبير؛ چاپ مجله يغما به مدت 15 سال.
مطير در چاپ يغما کمک‌هاي زيادي به حبيب‌الله يغمايي کرد. وي يکي از پايه‌گذاران شرکت کتاب‌هاي درسي و شرکت انتشارات خوارزمي و از اعضاي مؤثر اتحاديه چاپخانه‌داران بود.
محمود مطير را از خادمان نشر مي‌شناسند که سرگذشت وي با گوشه‌اي از چاپ و توليد کتاب درسي ايران پيوند خورده است. وي در سال 1365 در تهران درگذشت.
منبع مقاله: ايزدي، مصطفي، (1395)، نامداران تهران (جلد دوم)، تهران: انتشارات کوير، چاپ اول.
 
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.