بازدید : 859 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

محمدهاشم افسر قاجار

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(1319 -1257 ش)، عالم و شاعر، متخلص به افسر. ملقب به شیخ‏الرئیس. وى از نوادگان فتحعلى شاه قاجار بود. در سبزوار به دنیا آمد و علوم مقدماتى را در زادگاه خود فراگرفت. فقه و اصول را نزد حاج میرزا حسین مجتهد سبزوارى و علم ریاضى و كلام و فلسفه را از محضر حاج میرزا حسن حكیم و افتخار الحكماء آموخت. وى با این كه معمم بود وارد خدمات دولتى شد و سمتهاى مختلفى را چون نمایندگى مجلس شوراى ملى در چندین دوره عهده‏دار بود. افسر از موسسان انجمن ادبى ایران بود و سالها جلسات انجمن به ریاست او اداره مى‏شد. چون به لهجه‏ى غلیظ سبزوارى صحبت مى‏كرد، روزنامه‏ى ناهید به او لقب چلچله الوكلاء داده بود. او در تهران درگذشت. آرامگاهش در امامزاده عبدالله است. «كلیات اشعار» او در حدود چهار هزار بیت است كه با مقدمه و تصحیح عبدالرحمان پارسا انتشار یافته و قسمتى از آن به نام «پندنامه‏ى افسر» در شیراز به طبع رسیده است.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.