بازدید : 1266 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

مسعود قمی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 9 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(وف 890 ق)، شاعر. وى از تركان بود و از اعیان عراق عجم محسوب مى‏شد اما از آنجایى كه ساكن قم بود، به مسعود قمى معروف گردید. سرانجام به هرات رفت و ملازم و مصاحب امیرعلیشیر نوایى و سلطان حسنى بایقرا گشت. وى طبع خوبى داشت و سلطان حسین از وى خواست كه تاریخ عهد او را به نظم درآورد. خواجه مسعود عاقبت در هرات درگذشت و در جوار پیر سیصد ساله دفن شد. در «حبیب السیر» صاحب عنوان تحت نام قاضى مسعود قمى آورده شده است. صاحب «تاریخ نظم و نثر» وى را داراى منصب قضا و معروف به قاضى مسعود مى‏داند. از آثارش: «تاریخ حسین بن بایقرا»، در ده یا دوازده هزار بیت، در بیان تاریخ و احوال عهد سلطان حسین؛ «مناظره‏ى تیغ و قلم» یا «مخزن معنى»؛ «مناظره‏ى شمس و قمر»؛ منظومه‏ى «یوسف و زلیخا»؛ «دیوان» شعر.
فعالیت ها : مشاهیر / هنر / شعر
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.