بازدید : 811 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

ابوالقاسم ابراهیم نصرآبادی نیشابوری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 4 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(وف 376/ 372 ق)، محدث، واعظ، صوفى و زاهد. اهل نیشابور بود و نسبتش به نصرآباد، محله‏اى در نیشابور مى‏رسد. از بزرگان تصوف و عرفان و در انواع علوم متبحر بود. وى مرید شبلى و شاگرد ابوعلى رودبارى و ابراهیم شیبان بود و با مرتعش و بوبكر طاهر ابهرى و شبلى مصاحبت داشته است. از ابوالعباس سراج و ابن‏خزیمه و احمد بن عبدالوارث عسال و یحیى بن صاعد و محمد بن عبداللَّه مكحول بیروتى و ابن‏جوضاء و جماعتى دیگر در خراسان و شام و عراق و حجاز و مصر حدیث شنید. حاكم نیشابورى و ابوعبدالرحمان سلمى و ابوحازم عبدوى و ابوالعلاء محمد بن على واسطى و ابوعلى دقاق و جماعتى از وى روایت نموده‏اند. در 366 ق به مكه رفت و مجاور شد و همان جا درگذشت و در جوار فضیل بن عیاض به خاك سپرده شد. به آورده‏ى «ریحانةالادب» وى در قریه‏ى نصرآباد اصفهان، خانقاهى داشته كه به تكیه‏ى میان ده نصرآباد معروف است و ظاهراً مدفنش نیز در همان جا مى‏باشد.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.