بازدید : 5084 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

نظام وفا کاشانی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(1384 -1306/ 1305 ق)، نویسنده و شاعر، متخلص به نظام. نسبش به صباحى بیدگلى شاعر معروف مى‏رسد و مادرش نیز از زنان شاعر بود كه حیا تخلص مى‏كرد. نظام در بیدگل كاشان به دنیا آمد. پس از تحصیلات مقدماتى به تحصیل علوم ادبى و عربى پرداخت. او ادبیات فارسى و عربى را از محضر سید محمد كاشانى و فقه، اصول و كلام را از محضر سید محمدرضا مجتهد فراگرفت و فلسفه را نزد پدرش آموخت. وى چندى هم در سلك طلاب حوزه‏ى علمیه قم به تحصیل مشغول شد و مدتى نیز به تحصیل طب قدیم نزد میرزا محمدعلى آقا جمال كه از اطباء معروف زمان خود بود، پرداخت. سپس جهت تكمیل تحصیلات به نجف رفت و پس از بازگشت در تهران اقامت گزید و زبان فرانسه را در مدرسه‏ى آلیانس فراگرفت. بعد وارد فعالیت‏هاى سیاسى شد و هنگام به توپ بستن مجلس به همراه مجاهدین در باغ سپهسالار مشغول دفاع بود، اما سرانجام دستگیر و زندانى شد. پس از آزادى از زندان و استقرار مشروطیت، از فعالیت‏هاى سیاسى دست كشید و به كار تدریس و تعلیم و تربیت از جمله تدریس در مدرسه‏ى سن‏لویى اشتغال ورزید. او همچنین مدتى در وزارت فواید عامه و سپس در وزارت فلاحت به عنوان رئیس بازرسى مشغول شد و تا مدیركلى ارتقا یافت. وى در 1302 ش ماهنامه‏ى «وفا» را به مدیریت عبدالحسین میكده در تهران تأسیس و منتشر كرد. نظام وفا بر اثر سكته‏ى مغزى در تهران درگذشت. از آثار منظوم وى: «حبیب و رباب»، در شرح خودكشى حبیب‏اللَّه میكده؛ «حدیث دل»؛ «گذشته‏ها»؛ «دیوان» شعر. از آثار منثور وى: «ستاره و فروغ»؛ «فروز و فرزانه»؛ «یادگار سفر اروپا».
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.