بازدید : 12349 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عبدالرضا حجازی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گنجینه دانشمندان (جلد دوم)
استاد دكتر سید عبدالرضا حجازى از مشاهیر خطباء و گویندگان و معاریف وعاظ و نویسندگان عصر حاضر مى‏باشد. در تهران و تمام نقاط كشور شهرت بسزائى دارند. معظم‏له داراى بیانى شیرین و منطقى شیوا و علمى مى‏باشند این واعظ عالیقدر به زبان عصرى داد سخن مى‏دهد و تمام طبقات مردم را از عالم و عامى و دیروزى و امروزى بخصوص نسل جوان را بهره‏مند مى‏سازد. در سال 1313 خورشیدى در شهرضاى اصفهان متولد گردیده و پس از خواندن دروس جدید و مقدماتى به اصفهان آمده و مدت سه سال از محضر مرحوم حجه‏الاسلام عالم ربانى حاج میرزا على آقا شیرازى استفاده كرده و در سال 1329 شمسى وارد حوزه علمیه قم گردیده است. و پس از تكمیل نمودن سطوح عالیه از محضر مرحوم آیت‏الله العظمى آقاى بروجردى و حضرت آیت‏الله العظمى مجاهد امام خمینى استفاده كرده ایشان معقول و تفسیر قرآن را نزد علامه بزرگ آقاى طباطبائى تبریزى فراگرفته و در سال 1340 به تهران آمده و در راه انتشار اسلام و تبلیغ احكام به اشتغال ورزیده است. این واعظ گرامى در اثر نبوغ و استعداد ذاتى و تحقیقات علمى كه دارد در شمار وعاظ نامى كشور درآمده است. استاد حجازى گوینده مجاهدیست كه در این پست حساس مصائب فراوان و سوانح زیادى را تحمل كرده و مورد غبطه بسیارى قرار گرفته است. وى دوره لیسانس را در دانشكده الهیات دانشگاه تهران و دوره دكترا را در دانشگاه آنكارا طى نموده است و نه تنها از رهگذر خطابه و سخنرانى خدمات شایانى به اسلام كرده است‏بلكه با قلم شیواى خود نیز افكار نسل جوان را روشن و متوجه بمبانى اعتقادى و دینى نموده است. آثار علمى ارزنده ایشان كه به طبع رسیده و مورد استفاده عموم مخصوص نسل جوان و تحصیل كرده مى‏باشد از این قرار است 1- كتاب سیستم اقتصادى اسلام پیرامون مبادى اقتصادى و روشهاى عالى اسلام و اولین كتابیست كه در سال 1338 شمسى به زبان پارسى در این رشته به تحریر آمده است. 2- كتاب رسالت قرآن در عصر فضا و از جمله شاهكارهاى علمى و ادبى فارسى است كه در طى یكسال سه مرتبه به چاپ رسیده و پر تیراژترین كتاب اسلامى است كه در این چند سال اخیر منتشر شده است و اخیرا آقاى سید على كه یكى از فضلاء نجف است آن را به عربى ترجمه كرده است.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.