بازدید : 1262 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

محمدباقر فشارکی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 13 منبع : گنجینه دانشمندان (جلد ششم)
آخوند ملا محمدباقر فشاركى بن ملا محمدجعفر از علماء بزرگ و فقهاء و مجتهدین معروف و از مدرسین عالیمقام بوده است. وى در اصفهان متولد شده و نزد حاج شیخ محمدباقر صاحب حاشیه معالم و در نجف خدمت علماء بزرگ تحصیل نموده و پس از مراجعت در مسجد محله نو و مسجد قطبیه اقامه جماعت و تدریس نموده و عده‏اى كثیر از فضلاء بدرس او حاضر شده و از دراساتش استفاده نموده‏اند. مرحوم فشاركى اول دانشمندى است كه در اصفهان احیاى شب جمعه را در تخت فولاد رسم نمود. كه با جمع زیادى از فضلاء و اصناف در مسجد مصلاى آنجا رفته و شب را بقرائت قرآن و نماز و دعاء كمیل و توبه و انابه مى‏گذارنید كه پس از وى مرحوم شیخ مرتضى ریزى و پس از ایشان دیگران این سنت سنیه را تا هم‏اكنون اجراء مى‏نمایند. و آنمرحوم پس از نماز در مسجد خود منبر رفته و مردم را با بیانات كافیه و مواعظ شافیه ارشاد مى‏فرمودند. تألیفات عدیده‏اى از خود بیادگار گذارده كه ذیلاً مى‏نگارم: 1- آداب الشریعه 2- آداب نماز شب 3- اعمال سه ماه (رجب- شعبان- رمضان) 4- اسباب الفقر والغناء والمغفرة 5- اصول دین 6- اربعین 7- تنزیه المؤمنین 8- حواشى بر شرح لمعه 9- حواشى بر فرائد 10- حواشى بر قوانین 11- حواشى بر متاجر 12- ذخیرة العباد 13- رساله‏اى در تداخل اسباب 14- رساله در خیار غبن 15- رساله در حیض 16- رساله در رضاع 17- رساله‏اى در شرط 18- رساله در شهرت 19- رساله در صحت عبادت جاهل 20- رساله در طهارت 21- رساله در عدم جواز حق الرجوع 22- رساله در عدم لزوم تقلید اعلم 23- رساله در غناء 24- رساله در قرعه 25- رساله در منجزات مریض 26- رساله در معرفت اسامى چهارده معصوم 27- رساله در امورى كه سبب طول عمرو حفظ از امراض مى‏شود 28- رساله عملیه 29- عشریة 30- عنوان الكلام كه مطبوع مى‏باشد. آنمرحوم در شب یكشنبه 26 رجب سال 1314 ق وفات و در بقعه تكیه محقق خونسارى آقا حسین در تخت فولاد مدفون گردید در مآثر و آثارش 184 ذكر او گردیده است. فرزندش مرحوم حجةالاسلام میرزا محمدمهدى مشهور به آقا میرزا عالم فاضل و زاهد و خلیق و مهربان و بسیار ساده و با صفا بوده و در دوم جمادى‏الاول سال 1340 ق وفات و در جنب والد مغفورش به خاك رفته است.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.