بازدید : 1332 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

جلال الدین فقیه ایمانی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گنجینه دانشمندان (جلد هفتم)
سید جلال فقیه ایمانى (داماد معظم مرجع الشیعه و مدار الشریعه آیت‏اللَّه العظمى آقاى حاج سید ابوالقاسم موسوى خوئى مدظله العالى) از علماء مبرز و دانشمندان فعال و خدمتگذار معاصر اصفهانست. وى در حدود 1350 قمرى در اصفهان متولد شده و در حجر علم و سیادت پرورش یافته و مقدمات و ادبیات و سطوح را در اصفهان نزد والد ماجدش كه از علماء نامى اصفهان بودند و دیگران و در قم از مدرسین بزرگ به پایان رسانیده و در عصر مرحوم آیت‏اللَّه العظمى بروجردى قده مهاجرت به نجف اشرف نموده و در دروس خارج آیات عظام آنجا بالاخص زعیم بزرگوار آیت‏اللَّه على الاطلاق آقاى خوئى دامت بركاته فقها و اصولا و تفسیرا شركت و استفاده سرشار نموده و تقریرات و دراسات معظم‏له را به رشته تحریر آورده و به افتخار مصاهرت و دامادى آن جناب نائل شده و پس از چند سال اقامت در نجف در سال 1388 ق به واسطه كسالت مزاجش به امر و اجازه آن بزرگوار به اصفهان وطن خویش مراجعت و به خدمات دینى از اقامه جماعت در دو مسجد و غیره پرداخته و به واسطه حسن عمل و تقوا مورد وثوق و اعتماد مردم اصفهان كه اكثرا مقلد آیت‏اللَّه خوئى هستند قرار گرفته و به امر آن زعیم بزرگوار اقدام به كارهاى بزرگى كه ذیلا مى‏نگارم نموده است. 1- تهیه منازل عدیده‏اى براى عده‏اى از اهل علم اصفهان از معاودین و غیره. 2- خریدارى حدود چهارصدهزار متر زمین براى هزار منزل مدرن جهت علماء و دانشمندان بى‏منزل حوزه علمیه قم از معاودین محترم و غیره به نام (مدینه‏العلم) در شهرستان قم در مسیر راه قم به تهران. 3- مدرسه بزرگى به مساحخت سه هزار متر در همان مكان. 4- مسجد آبرومند و زیبائى در جنب منازل مذكوره كه یكى از مقلدین ایشان با اجازه آیت‏اللهى بنا نموده و در حال اتمام است. 5- درمانگاه مجهزى در همان مكان براى اهل علم و طلاب علوم دینیه. 6- تكمیل طبع محجلدات باقیه كتاب نفیس جامع احادیث الشیعه آیت‏اللَّه العظمى بروجردى. نگارنده گوید: جامع‏الاحادیث نفیس‏ترین كتابیست كه مرحوم آیت‏اللَّه بروجردى با فكر صائب و نظیر دقیق و عمیق خود با صرف ده‏ها هزار تومان و تشكیل لجنه‏اى از افاضل حوزه علمیه در بیست مجلد تألیف و دو جلد آن را به طبع رسانیده ولى عمر شریفش كفایت به طبع باقى ننمود و در پنج‏شنبه 13 شوال‏المكرم 1380 وفات و از جلد سوم به امر آیت‏اللَّه العظمى خوئى و سعى و كوشش معظم‏له مرتبا به طبع رسیده و تاكنون جلد ششم و هفتم آن منتشر و بقیه در تحت طبع مى‏باشد.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.