بازدید : 1254 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

محمود نظام شیرازی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14
عالم ربانی و فقیه سبحانی، آیة‌ الله حاج میرزا محمود نظام، 23 رمضان المبارک 1323 قمری 
(1284 شمسی) در شیراز در خانواده علم و اجتهاد ولادت یافت. والدش مرحوم آیة‌ الله محمّد اسماعیلِ نظام العلماء از روحانیون صاحب نام و والده‌اش، سلطان بیگم نظام ‌زاده (متوفی 1340 شمسی و مدفون در حرم علی بن حمزه) بانویی از خاندان مرحوم فرصت الدوله شیرازی است.
میرزا محمود تحصیلات مقدماتی و سطح را در شیراز فرا گرفت و از محضر حضرات آیات حاج شیخ جعفر محلاتی، میرزا محمد صادق مجتهد، حاج شیخ علی ابیوردی و حاج شیخ محمد رضا ثامنی بهره برد و برای ادامه سطوح عالیه در سال 1314 شمسی شیراز را به مقصد نجف اشرف ترک گفت. به حوزه درس خارج مراجع بزرگ زمان، آیات عظام، آقا سید ابوالحسن اصفهانی، شیخ محمد کاظم شیرازی و میرزا آقا اصطهباناتی (رضوان الله علیهم) مشرف گشت تا به اخذ اجازات متعدد نائل آمد. هنوز مدت زیادی از ورود ایشان به حوزه نجف نگذشته بود که روزی پس از پایان درس، آیة‌ الله العظمی محمدکاظم شیرازی، نوشته‌ای را به او داد و فرمود: نامه را باز کن و بخوان! میرزا محمود میگوید: چون نامه را باز کردم، دیدم تصدیق اجتهاد است و اظهار داشتم: حضرت استاد! اجازه‌ای نخواسته بودم؛ ‌شیخ محمدکاظم فرمود: تکلیف شرعی تو را مشخص کردم که یا باید مطابق نظر خود عمل کنی یا به احتیاط تقلید نمایی.
میرزا محمود نظام به دستور زعیم حوزه‌های علمیه شیعه، آیة‌ الله العظمی آقا سید ابوالحسن اصفهانی (قدس سره) در سال 1319 به سامراء عزیمت نمود و وارد حوزه درس آیة‌ الله العظمی میرزا محمود شیرازی گشت. پس از مدتی کوتاه مورد اعتماد استاد خویش قرار گرفت و به افتخار دامادی معظم له نائل آمد. در سال 1328 جزء اصحاب استفتاء آیات عظام، آقاسید عبدالهادی شیرازی و میرزا¬آقا اصطهباناتی درآمد و همراه خانواده به نجف بازگشت.
مرحوم آیة‌ الله نظام با حضرات آیات، سید محمد حسن شیرازی (نوه میرزای شیرازی کبیر)، سید اسدالله طباطبائی یزدی (نجل آقاسید کاظم یزدی، صاحب عروة الوثقی)، علامه امینی، تقوی شیرازی، شیخ محی‌الدین مامقانی، میرزا کاظم قاروبی تبریزی، میرزا هاشم آملی لاریجانی، حسنعلی نجابت شیرازی، شهید حجة‌الاسلام سیدمجتبی نواب صفوی، شیخ محمد تقی فلسفی و دهها نفر دیگر از بزرگان دینی مؤانست و صمیمیت داشت.‌ همچنین معظم‌له یکی از اساتید حضرت آیة الله العظمی حاج شیخ ناصر مکارم شیرازی و نیز در مدرسه بخارائی نجف با مرجع عالیقدر جهان تشیع، آیة‌ الله العظمی سیدعلی حسینی سیستانی هم حجره بود. میرزا محمود نظام که آن زمان، نیم قرن از حیات شریف را پشت سر می گذاشت، آینده درخشان آقای سیستانی را نوید میداد که حدودا  25 تا 28 ساله بود و در کمال جدیت به تحصیل فقه و اصول میپرداخت. دیگر هم‌حجره‌ای ایشان، آیة‌ الله سید علی نبوی، از نوادگان سید علیخان مدنی شیرازی بود که فرزند وی، آیة‌ الله سید حسین نبوی، بعدها به دامادی مرحوم آیة‌ الله نظام درآمد.
مرحوم آیة الله العظمی حاج سید عبد الله شیرازی پیش از مهاجرت به مشهد مقدس جهت صدور اجازه‌ اجتهاد به میرزا محمود نظام فرمود:  متن آنرا هرطور که مایلید بنویسید، اینجانب مهر و امضاء مینمایم؛ آقا شیخ محمود پاسخ داد: از من دیگر گذشته است....؛ بدینوسیله از دریافت آن امتناع نمود و همچون علمای قدیم و برخلاف غالب مراجع و روحانیون امروز، در همه مراحل حیات خویش نسبت به موقعیت و شهرت بی‌اعتنا بود.
معظم له پس از رحلت آیة الله العظمی آقامیرزا محمود شیرازی در سال 1338 به شیراز سفر کرد و مورد استقبال علماء قرار گرفت. در اثنای سفری به شهرستان فسا از ایشان تجلیل شد ودر پی نوشتن طومار و درخواستهای مکرر اهالی آنجا از زعیم عالیقدر، آیة ‌الله العظمی بروجردی (قدس سره)  به دستور این مرجع بزرگ، سرانجام در سال 1339 خدمات دینی در آن منطقه محروم را بجای بازگشت به حیات علمی و افتخارآمیز نجف برگزید. وجود ایشان به عنوان عالمی مجتهد، منشأ آثار خیر از قبیل تأسیس و احیاء مسجد، مدرسه علمیه و مؤسسات عام ‌المنفعه بود و سالها به امامت جماعت، تبلیغ احکام و تدریس فقه و اصول پرداخت.
از سال 1342 که مبارزه ملت ایران به رهبری آیة الله العظمی امام خمینی (قدس سره) آغاز گشت، مرحوم آیة‌ الله نظام در مبارزه علیه رژیم پهلوی با روحانیون برجسته شیراز و استان فارس همگام بود و در بیداری افکار مردم، به خصوص نسل جوان، نقش مؤثری داشت. فعالیتهای سیاسی - اجتماعی ایشان عبارت بودند از:
ـ مبارزه با دستور کشف حجاب بانوان شاغل و محصل استان فارس که در سال 1338 از سوی استاندار وقت صادر شد. پس از ارسال نامه آیة الله نظام به آیة الله العظمی بروجردی و هماهنگی با آیة الله العظمی محلاتی در سازماندهی مردمی علیه آن دستور، استاندار آنرا لغو و از مردم معذرت خواهی نمود. اقدام آیة الله نظام تشکر و قدردانی زعیم عالیقدر، آقای بروجردی را در پی داشت.
ـ تلگراف به علمای نجف در اعتراض به دستگیری امام خمینی به سال 1342 و دعوت مردم جهت تجمع علیه رژیم شاهنشاهی در 13 محرم 1383.
ـ بر خورد با فرقه ضاله بهائیت در سال 1345 بواسطه تحریم نوشابه¬ های شرکت پپسی‌کولا و آگاهی بخشیدن به نمایندگان شرکت مزبور که منافع حاصله از فروش محصولات آنها صرف تبلیغ عقاید فرقه بهائیت میشد و نیز درخواست از مراجع بزرگ نجف جهت صدور فتوای تحریم محصولات این شرکت.
ـ مبارزه با بدعتهای فرقه بهائیت مبنی بر تبدیل منزل محمد علی باب به قبله‌گاه بهائیون و جلوگیری از احداث میقات برای این گروه در نزدیکی دروازه قرآن شیراز در سال 1346؛ مبارزه معظم ‌له با یاری مرجع مجاهد، مرحوم آیة الله محلاتی و روشنگری حجةالاسلام والمسلمین سید مجدالدین مصباحی به نتیجه رسید و اراضی منظوره به اداره جنگلبانی تحویل داده شد.
ـ توزیع مایحتاج زندگی بین عشایر و مستضعفان شهرستان فسا جهت مقابله با قحطی و خشکسالی 1350 و گزارش وضعیت نابسامان مردم به محضر امام خمینی در نجف که این موضوع صریحا در سخنرانی امام ضمن محکومیت جشنهای 2500 ساله شاهنشاهی انعکاس یافت.
ـ تلاش جهت آزادی زندانیان سیاسی و ترغیب مردم به راهپیمایی روز عید فطر سال 1357 که منجر به دستگیری ایشان گردید.
ـ جلوگیری از مصادره سلاحهای مراکز نظامی و توقیف آنها در جریان پیروزی انقلاب که مورد تأیید و حمایت آیة الله العظمی محلاتی و شهید آیة الله دستغیب قرار گرفت و موارد دیگر....
معظم له نماینده تام‌الاختیار مراجع عالیقدر نجف، قم و نیز حضرت امام خمینی (ره) در مسائل شرعی بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره برای پیشبرد اهداف دینی خدمات ارزنده‌ای داشت تا سرانجام این عارف عامل و اسوه زهد و تقوی پس از عمری مجاهدت در راه نشر احکام ومعارف اسلام وخدمت به مردم روز
22 اردیبهشت 1364 (مصادف با 21 شعبان 1405) دارفانی را وداع گفت و مردم فارس را عزادار نمود. از وی تشییع جنازه باشکوهی با حضور مردم، جامعه روحانیت و ائمه جمعه استان فارس بعمل آمد و پیکر این فقیه وارسته در شهر فسا به خاک سپرده شد. از چپ به راست: آیة‌الله نظام شیرازی، مرجع مجاهد آیة‌الله العظمی حاج شیخ بهاءالدین محلاتی شیرازی، حجة‌الاسلام محمد بحرانی (شیخ الاسلام)، حجة‌الاسلام اشرف‌الکتاب (خادم آقا شیخ بهاءالدین) و حاج مرتضی حدائق؛  نفرات اول، سوم و پنجم از اخلاف علامه شیخ یوسف و شیخ حسین آل‌عصفور هستند.
عکس فوق در سال 1330 شمسی، هنگام سکونت آیة‌الله نظام در نجف اشرف و ضمن مسافرت کوتاهی به شیراز، در یکی از باغهای اطراف گرفته شده است.


اقامه نماز ظهر به امامت شهید آیة¬اللّه دستغیب؛ مأمومین: حجۀ الاسلام والمسلمین کاراندیش،‌ حضرات آیات میرزا محمود نظام، سیدعبداللّه زبرجد، سیدهاشم دستغیب، سیدعلی‌محمد دستغیب (ردیف دوم) و حجة‌الاسلام دستغیب (تصویر اقامه نماز عصر به امامت آیة‌اللّه نظام در دست نیست). 

با خطیب توانا، حجة الاسلام و المسلمین
سید مجد الدّین مصباحی

امامت آیة اللّه نظام و حضور آیة اللّه دکتر احمد بهشتی،
استاد دانشگاه تهران و عضو خبرگان رهبری
اجازت اجتهاد و امور حسبیه و اخذ وجوهات که معظم له از سوی مراجع عالیقدر شیعه، آیات عظام، شیخ محمد کاظم شیرازی، میرزا آقا ابراهیم اصطهباناتی، میرزا محمود شیرازی، سید محسن طباطبائی حکیم، ابوالقاسم موسوی خوئی، محمدهادی حسینی میلانی، سید عبدالهادی شیرازی، محمدرضا موسوی گلپایگانی و امام خمینی دریافت نمودند:
پاسخ آیة اللّه العظمی بروجردی به نامه آیة اللّه نظام (دستور آن مرجع فقید به نخست وزیر وقت در پی اعتراض آیة اللّه نظام به کشف حجاب در استان فارس)

 پاسخهای آیة اللّه العظمی بروجردی

پاسخ آیة اللّه العظمی خوئی به نامه آیة اللّه نظام

پاسخ آیة الله العظمی خوئی به نامه آیة الله نظامصورت استفتاء از آیات عظام حکیم، شاهرودی و خوئی
در مورد خرید و فروش نوشابه های پپسی کولا به نفع
فرقه بهائیت.

 نامه معظم له به امام خمینی در محکومیت اقدامات حزب بعث

پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه آیة اللّه نظام در خصوص مشکلات محلی سال 1350

تصویری از کتاب صحیفه حضرت امام خمینی (ره)، جلد 2اعلامیه های ترحیم و بزرگداشت آن عالم ربانی
در شیراز، کرمان و مشهد
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.