بازدید : 811 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

احمد افشار شیرازی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
مدرس. درگذشت: 1363. احمد افشار شیرازى در انجمن ادبى كه در دبیرستان فیروز بهرام تشكیل مى‏شد، حضور مى‏یافت. همچنین در جلسات انجمن ایران شناسى كه ابراهیم پوردود تأسیس كرده بود، نیز حاضر مى‏شد. وى كتاب‏شناس بود و چندین بار براى گذراندن زندگى مجبور شد كه بخش‏هایى از كتابخانه‏ى خود را به كتابخانه‏هاى مجلس شوراى ملى، مجلس سنا و دانشگاه تهران و كتابخانه‏ى دانشگاه شیراز بفروشد. از او دو اثر به یادگار مانده است: یكى از آنها گردآورى و چاپ نوشته‏هایش راجع به مانى و مانویت است كه به تشویق و راهنمایى سید حسن تقى‏زاده از میان متون فارسى و عربى جمع كرد. دیگرى تجدید طبع از پرویز تا چنگیز (تألیف سید حسن تقى‏زاده، تهران، 1335) است، چاپ این كتاب از سال 1338 تا سال 1349 به طول كشید زیرا افشار شیرازى اصرار داشت كه كتاب معرب به چاپ برسد. دروه‏ى خدمت دولتى افشار شیرازى به مدرس ادبیات و زبان فارسى و عربى در دبیرستان‏ها (شیراز و تهران) و سپس در دانشگاه‏هاى كشور «تهران و شیراز» گذشت. وى به زبان عربى تسلط داشت.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.