بازدید : 3599 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

حسین خدیوجم

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
مترجم، محقق. تولد: 1306، مشهد. درگذشت: 25 مهر 1365، مشهد. سید حسین خدیوجم، فرزند سید على (از مردم اشكذر یزد) یزدى‏الاصل، پس از گذراندن دوره‏ى ابتدایى و متوسطه در سال 1330 موفق به اخذ دیپلم ادبى و در سال 1338 لیسانس خود را در رشته‏ى زبان و ادبیات فارسى از دانشكده ادبیات دانشگاه مشهد گرفت و از دانشگاه سن ژوزف بیروت در رشته‏ى ادبیات عرب به اخذ درجه دكترى نایل گردید. وى مدت‏ها در دبیرستان‏هاى شهر زادگاهش به تدریس اشتغال داشت. سپس به تهران منتقل گردید و در پژوهشكده‏ى فرهنگ ایران به تدریس پرداخت. پس از آن به عنوان محقق در كتابخانه‏ى ملى و بنیاد فرهنگ مشغول به كار شد. مدتى نیز رایزن فرهنگى ایران در افغانستان بود. سید حسین خدیوجم سال‏هایى از عمر خود را به تحقیق و مطالعه در كتابخانه‏هاى مختلف دنیا، به ویژه كشورهاى عربى گذراند. از استاد خدیوجم بیش از سى جلد كتاب در زمینه تحقیق و تصحیح و ترجمه به جا مانده است. وى از محققان آثار غزالى در ایران بود و مهمترین اثرش در اینباره تصحیح و ترجمه‏ى احیاء علوم الدین غزالى است در هشت جلد كه براى آن پانزده سال عمر صرف نمود. از آثار اوست: تصحیح كیمیاى سعادت (در دو جلد)؛ جواهر القرآن و وجد و سماع (از امام محمد غزالى)؛ تصحیح حقایق الاخبار ناصرى (تألیف محمد جعفر خورموجى)؛ احیاء علوم الدین غزالى (ترجمه مؤیدالدین محمد خوارزمى، در هشت مجلد، 1359 -1351)؛ ترجمه احصاء العلوم (ابونصر فارابى، 1348)؛ ترجمه آن روزها (ترجمه كتاب الایام اثر طه حسین، 1348)؛ عقاید فلسفى ابوالعلاء فیلسوف معره (از عمر فروخ، 1342)؛ هم آهنگى مردم (از احمد بن ابى یعقوب اسحاق یعقوبى، 1343)؛ استخراج آب‏هاى پنهانى (از ابوبكر محمد بن الحسن الحاسب الكرجى، 1345)؛ روز مادر (با همكارى مهستى بحرینى، 1342)، گفت و شنودى فلسفى در زندان ابوالعلاء معرى (از طه حسین، 1344)؛ كوشش در چاپ كتاب روضه خلد (از مجدالدین خوافى و به تصحیح مهدى فرخ، 1345)؛ كتاب از نظر شاعران و نویسندگان (1345)؛ روش صحیح نسخه‏هاى خطى (از صلاح‏الدین المنجد، 1356)؛ مفاتیح العلوم (از ابوعبدالله محمد بن یوسف كاتب خوارزمى، 1346)؛ جبر و مقابله (از محمد بن موسى خوارزمى 1348)؛ مسیر طالبى یا سفرنامه‏ى ابوطالب خان اصفهانى (1352)؛ معجم شاهنامه (تألیف محمد بن الرضا بن محمد العلوى الطوسى، 1353)؛ واژه‏نامه‏ى حافظ (1359)؛ وى همچنین در چاپ كتاب هفتاد سالگى فرخ در سال 1344 با مجتبى مینوى همكارى داشت. خدمت مطبوعات را از سال 1340 آغاز كرد و با نشریه‏هاى «سخن»، «نگین» و «راهنماى كتاب» همكارى داشت. به عربى، انگلسى و تا حدودى فرانسوى نیز آشنا بود و به بیشتر كشورهاى اروپایى و عربى و شمال آفریقا سفر كرد. حسین خدیوجم در مشهد درگذشت و پیكرش در كنار بقعه‏اى كه مشهور به گور غزالى است به خاك سپرده شد.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.