بازدید : 2857 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

علی پاشا صالح

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
مدرس. تولد: 5 بهمن 1280، كاشان. درگذشت: 2 بهمن 1369، تهران. على پاشا صالح، فرزند میرزا حسن‏خان مبصرالممالك كاشانى، پس از گذرانیدن دوره‏ى مكتب و مدرسه‏ى ابتدایى در كاشان، تحصیلات متوسطه را در مدرسه‏ى آمریكایى تهران ادامه داد. سپس در مدرسه‏هاى تجارت و نظام به تدریس پرداخت. چندى هم رییس دارالترجمه وزارت مالیه و پس از آن به دعوت على‏اصغر حكمت سرپرست اداره‏ى كل انطباعات وزارت معارف بود. از زمانى كه دانشگاه تهران تأسیس شد، در دانشكده‏ى حقوق به تدریس متون حقوقى به زبان انگلیسى پرداخت. از كارهاى با ارزش او در این دوره ترجمه‏ى متن قانون اساسى ایران به زبان انگلیسى بود. ضمنا در مؤسسه وعظ و خطابه‏ى دانشكده‏ى الهیات و معارف اسلامى تدریس آیین سخنورى و فن خطابه را بر عهده داشت. آثار زیر از اوست: اصول تربیت جسمانى و حفط الصحه (ترجمه، 1306)؛ آثار ایران (ویرایش مجلدى كه سید محمدتقى مصطفوى ترجمه كرد، 1316)؛ آداب مناظره (1317)؛ آثار ایران (دفتر سوم، 1318)؛ كتاب انگلیسى دبیرستانى با همكارى عبدالله فریار (شش جلد، 1319)؛ تاریخ ادبى ایران (تألیف ادوارد براون، جلد اول، 1323، جلد دوم 1358)؛ سرگذشت قانون (مباحثى از تاریخ حقوق، 1335)؛ آداب سخن، اصول فن خطابه (1337)؛ قوه‏ى مقننه و قوه‏ى قضاییه- نظرى به تاریخ حقوق ایران (1343). در سال‏هاى پایانى عمر به نگارش فرهنگ حقوقى پرداخت.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

218/7547