بازدید : 2454 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

شمس الدین جزایری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد اول)
مدرس، مؤلف. تولد: 1292، تهران. درگذشت: اواخر مهر 1369. سید شمس‏الدین جزایرى، فرزند سید حسن شوشترى، تحصیلات ابتدایى خود را در تهران به پایان رساند و سپس وارد مدرسه‏ى دارالفنون گردید. پس از فراغت از تحصیل از دارالفنون به اروپا رفت و در رشته‏ى حقوق بین‏الملل تحصیل و به درجه‏ى دكترى نایل گشت. رساله‏ى وى در مقطع دكترى بحران اقتصادى و تأثیرات آن بر ایران نام داشت كه در پاریس در سال 1938 به چاپ رسید. دكتر شمس‏الدین جزایرى پس از مراجعت به ایران به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و در دانشكده‏ى حقوق دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد. وى در سال 1329 به عنوان وزیر فرهنگ دولت رزم‏آرا معرفى شد (كه از 6 تیر الى 17 بهمن همان سال وزیر فرهنگ بود). وى همچنین در دوره‏ى هیجدهم قانونگذارى نیز به مجلس شوراى ملى راه یافت. دكتر شمس‏الدین جزایرى بیشتر اوقات زندگى خود را به تدریس دروس مالیه، اقتصاد سیاسى، حقوق كار و بیمه‏هاى اجتماعى در دانشكده‏ى حقوق دانشگاه تهران گذرانید و تألیفاتى نیز دارد كه عبارتند از اقتصاد اجتماعى (تهران، 1335، نشریه‏ى 356 دانشگاه) حقوق كار و بیمه‏هاى اجتماعى، قوانین مالیه و محاسبات عمومى و مطالعه بودجه از ابتداى مشروطیت تا به حال (تهران، 1335، نشریه 323 دانشگاه). دانشگاهى، وزیر، نماینده‏ى مجلس، استاندار، امیرالحاج، مؤلف. فرزند حاج سید حسن شوشترى، متولد 1283. تحصیلات متوسطه را در دارالفنون تهران و تحصیلات عالى را در مدرسه‏ى حقوق پایان برد و به خدمت فرهنگ درآمد. چندى در تهران و رشت دبیر بود، بعد به نظامت و مدیریت دبیرستان رسید. در 1312 از طرف دولت براى ادامه‏ى تحصیل عازم اروپا شد. در پاریس در علم اقتصاد درجه‏ى دكترا گرفت. در 1317 به تهران آمد و در دانشكده‏ى حقوق دانشیار شد. همزمان با تدریس در دانشگاه، ریاست دبیرستان شرف را عهده‏دار گردید. پس از آن ریاست فرهنگ تهران به عهده‏اش قرار گرفت. مدتى در وزارت دارائى صاحب مقاماتى شد، از جمله ریاست كارخانجات مؤسسه‏ى دخانیات و اداره كل باربرى. پس از تأسیس سازمان برنامه، به عضویت شوراى عالى برگزیده شد. در 1329 سپهبد رزم‏آرا نخست‏وزیر، او را به سمت وزیر فرهنگ معرفى كرد، ولى پس از چند ماه به دنبال غوغاى نفت كه غلامحسین فروهر وزیر دارائى، در مجلس اظهاراتى كرد كه مورد تصویب هیئت وزیران قرار نگرفت، به نطق وزیر دارائى شدیداً اعتراض كرد و كار آن دو به مشاجره كشید. جزایرى در مجلس به اظهارات فروهر پاسخ گفت. در مطبوعات نیز وزیر دارائى را به خودسرى متهم كرد و از عضویت دولت كناره گرفت. در انتخابات دوره‏ى هیجدهم از تهران به وكالت رسید، بعد به استاندارى خراسان اعزام شد. جزایرى در جوانى در كسوت روحانیت بود. هنگام سفر به اروپا تغییر لباس داد. در سال 1341 با عنوان امیرالحاج به مكه معظمه سفر كرد. همیشه چند شغل را یدك مى‏كشید. در رشته‏هاى اقتصاد و مالیه تألیفاتى دارد. متجاوز از سى سال استاد دانشكده‏ى حقوق دانشگاه تهران بود. در 1369 در اروپا درگذشت.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.