بازدید : 4384 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

فیروز شیروانلو

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
مترجم، مؤلف. تولد: 1317، تهران. درگذشت: 30 بهمن 1367. فیروز شیروانلو تحصیلات متوسطه‏ى خود را در مدرسه‏ى البرز به پایان رساند و به انگلستان رفت و در دانشگاه لیدز در رشته‏ى جامعه‏شناسى هنر به تحصیل پرداخت. پس از بازگشت به ایران، نخستین كارش طراحى و ویرایش كتاب در مؤسسه‏ى انتشارات فرانكلین بود. در همان زمان بود كه پس از یك دوره فعالیت سیاسى به زندان افتاد و پس از آزادى، «دفتر نشر و تبلیغات نگاره» را تأسیس كرد و تا سال 1357 مشاغلى را عهده‏دار بود. تأسیس كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان و فرهنگسراى نیاوران در نتیجه فعالیت‏هاى وى مقدور شد. همچنین در تشكیل موزه‏هاى فرش، هنرهاى معاصر، آبگینه و برگزارى نمایشگاه‏هاى متعددى از هنر گذشته و معاصر ایران، سهم داشت. در كنار این فعالیت‏ها همچنان به كار ترجمه و تألیف آثارى در زمینه‏ى هنر و اجتماع و دو كتاب از ارنست فیشر مشغول بود. مجموعه‏اى از آثار وى به شرح زیر است: ابعاد هنر نگارگرى در ایران؛ اوستا (1357)؛ بررسى مسائل و نیازهاى كودكان و نوجوانان (1350)؛ چهارمحال و بختیارى (1356)؛ خاستگاه اجتماعى هنرها (مجموعه مقالات، 1357)؛ خاستگاه زبان درى (سهیل افنان)؛ شناخت، تفكر و زبان در روند تكامل اجتماعى (تألیف ارنست فیشر، 1350)؛ ضرورت هنر در روند تكامل اجتماعى (تألیف ارنست فیشر، 1348)؛ كارآسایى در جوامع صنعتى و سنتى، گسترده و محدوده‏هاى جامعه‏شناسى هنر و ادبیات (مجموعه مقالات، 1355)؛ مبانى مقابل فرهنگ، فراغت و كارآسایى، مشاركت، تعهد و جوانان، نگاهى به نگارگرى در ایران (بازیل گرى، 1354)؛ نهضت‏هاى فكرى جوانان در متن فرهنگ جهانى. وى مقاله‏هایى براى مجموعه‏ى «دفتر زمانه» در سال‏هاى 1346 الى 1349 و نیز براى مجله‏ى «تماشا» از سال 1352 به بعد مى‏نوشت یا ترجمه مى‏كرد. از نخستین كارهاى او به هنگام بازگشت به ایران، شناساندن و ترویج طراحى كتاب بود. وى در زمینه‏ى ویرایش كتاب از متقدمان بود و توانست تحولى در زمینه‏ى تولید كتاب فیلم و نقاشى متحرك ویژه‏ى كودكان و نوجوانان پدید آورد.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

93/7683