بازدید : 2788 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عبدالله والا

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
درگذشت: آذر 1369. مهندس عبدالله والا سومین مدیر و صاحب امتیاز هفته‏نامه‏ى «تهران مصور» بود كه بیست و شش سال زیر نظرش چاپ مى‏شد. وى در مجلس شوراى ملى نماینده بود. فرزند میرزا حسین خان ظهیرالسلطان در 1301 ش در تهران تولد یافت. پس از انجام تحصیلات متوسطه وارد هنرسراى عالى شد و درجه مهندسى شیمى گرفت پس از آن به دانشكده حقوق رفت و در آن رشته لیسانسیه شد. عبدالله والا كار اجتماعى و سیاسى خود را با سردبیرى مجله تهران مصور آغاز كرد. این مجله بعد از استعفاى رضاشاه در تهران دایر شد و ابتدا به صورت روزنامه منتشر مى‏شد بعد تبدیل به مجله شد. تلاش احمد دهقان و عبدالله والا موجب گردید كه مجله تهران مصور خیلى زود جاى خود را در مطبوعات ایران باز كند. بهترین نویسندگان عضو هیئت تحریریه این مجله بودند و همین امر موجب شد كه مقامات و مسؤلین به آن توجه پیدا كنند. رزم‏آرا رئیس ستاد به مجله تهران مصور نزدیك شد و اخبار اختصاصى ارتش در آن مجله چاپ مى‏شد و حتى مجله در چاپخانه ارتش چاپ و صحافى مى‏گردید. مجله تهران مصور عین حال كه از اركان ارتش شده بود یك مجله به تمام معنى ضدكمونیست بود و در هر شماره مطالبى علیه شوروى در آن انتشار مى‏یافت. انتشار سلسله مقالات من جاسوس شوروى در ایران بودم سر و صداى زیادى بلند كرد و شوروى‏ها عدم رضایت خود از این مقالات گوشزد نمودند. تلاش رزم‏آرا كه جاده را براى نخست‏وزیرى خود هموار مى‏ساخت، براى قطع آن مقالات بجاى نرسید و سرانجام رزم‏آرا براى رسیدن به هدف خود تدبیرى اندیشید و آن از بین بردن احمد دهقان بود. دهقان در خرداد 1329 در گراند هتل محل كارش كشته شد. پس از قتل دهقان امتیاز مجله تهران مصور به عبدالله والا واگذار گردید و رزم‏آرا هم به نخست‏وزیرى رسید. والا در انتشار مجله تهران مصور تندروى‏هاى گذشته را كنار گذاشت و به بهبود كیفیت مجله پرداخت و از انتشار اخبار تحریك‏آمیز حتى‏المقدور خوددارى مى‏كرد. والا در كنار مجله خود داوطلب نمایندگى مجلس شد ولى در ادوار هیجدهم و نوزدهم توفیقى نیافت. در عوض در انتخابات تابستانى و زمستانى دوره بیستم از خلخال به وكالت انتخاب گردید. دوره بیستم در اردیبهشت 1320 منحل شد و به دنبال خود یك فترت نسبتا طولانى داشت. در انتخابات دوره بیست و یكم مجلس والا مجددا وارد مجلس شد و عضو فراكسیون حزب مردم كه نقش اقلیت را بازى مى‏كرد شد. در تمام دوره مجلس والا در نقش اقلیت از دولت انتقاد مى‏كرد و برنامه‏هاى دولت را تأیید نمى‏نمود تا اینكه عمر مجلس پایان یافت و در ادوار بعدى نام او از لیست خارج شد. به این هم قناعت نشد و تضییقاتى در كار او فراهم ساختند. تدریجا دلسرد شد و توجهى به مجله هم نداشت تا اینكه در 1353 امتیاز تعدادى از مجلات و روزنامه‏ها لغو گردید، از جمله تهران مصور هم در زمره آنها بود. در نیمه دوم 1357 بار دیگر تهران مصور انتشار یافت و در 1358 براى همیشه تعطیل گردید. عبدالله والا در 1369 در اثر سكته مغزى درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.