بازدید : 2689 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

محمدعلی لقاء

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد اول)
محمدعلى (مسعود) لقاء به سال 1321 در تهران متولد شد و از كودكى به موسیقى علاقمند گردید و هرجا كه صداى سازى، آوازى و خلاصه موسیقى به گوشش مى‏رسید به آن سوى مى‏رفت و مبهوت آن نواها مى‏شد و در دنیاى دیگرى به سیر و سیاحت مى‏پرداخت. این كشش و علاقه به موسیقى در وى موجب گشت تا خود در این راه گام نهد و به فراگیرى علم موسیقى بپردازد ولى پدرش با وى مخالفت مى‏كرد و اجازه نمى‏داد و مى‏گفت كه باید فقط به درس و تحصیل بپردازد، لذا محمدعلى با توجه به این كه به سازهاى دیگرى مثل: سنتور و كمانچه بیشتر راغب بود ولى به واسطه‏ى این كه نى‏لبك را مى‏شد دور از چشم پدر مخفى و تمرین نماید انتخاب كرد و یك نى‏لبك خریدارى و روزها نزد خود تمرین مى‏كرد. آنقدر به تمرین دور از چشم پدر ادامه داد تا در كار خود موفق شد كه از نى‏لبك صداهاى خوش و گیرا درمى‏آورد و همین امر، پدر را كه از موسیقى بدش مى‏آمد به موسیقى علاقمند و بخصوص نى و گوش دادن به نواى آن راغب كند؛ لذا روزى پدر دست فرزند خود محمدعلى را گرفته و در یكى از كلاسهاى آزاد موسیقى ثبت نام مى‏كند. محمدعلى لقاء، چهارده ساله بود كه در این هنرستان ساز فلوت را به طورى علمى زیر نظر استادى مثل: آقاى عباس خوشدل فرامى‏گیرد و مدت چهار سال در مسابقات هنرى مدارس شركت و رتبه اول را به دست مى‏آورد و در رادیو با اركستر كودكان نوازندگى خود را آغاز مى‏كند، سپس به مدت 5 سال در دانشكده‏ى هنرهاى زیبا زیر نظر پروفسور توماس كریستیان داوید به فراگیرى این ساز مى‏پردازد و پس از چندى از دانشكده‏ى هنرهاى زیباى دانشگاه تهران لیسانس موسیقى دریافت مى‏كند و دوبار با همكارى پروفسور داوید در دانشگاه تهران كنسرت برپا مى‏كند و در همین اوان با اركستر دانشجویان همكارى خود را آغاز و سالها در این اركستر همكاریش ادامه مى‏یابد. وى از سال 1337 با تلویزیون همكارى و در برنامه‏هاى مختلف این سازمان به اجراى برنامه مى‏پردازد و از سال 1345 به عنوان هنرآموز موسیقى در وزارت فرهنگ و هنر (سابق) استخدام گردید. محمدعلى لقاء از سال 1350 در انستیتو مربیان امور هنرى وزارت آموزش و پرورش تهران و دانشسراى هنر تدریس كرد و تا سال 1360 با اركستر وزیرى سازمان صدا و سیما به رهبرى آقاى فرهاد فخرالدینى همكارى مى‏كرد. و ضمن تدریس فلوت در هنرستانهاى سرود و آهنگهاى انقلابى پسران و دختران را در اركستر سنفونیك تهران به رهبرى آقاى حشمت سنجرى همكارى دارد. محمدعلى لقاء داراى همسر و سه فرزند مى‏باشد.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.