بازدید : 1090 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

محمدعلی قدمی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد سوم)
از خوانندگان نسل نو كه موسیقى سنتى ایران را ارج مى‏گذارد، محمدعلى قدمى است كه در سرزمین كرمانشاه دیده به جهان گشود. محمدعلى قدمى صداى خوش و رساى خود را از پدر به ارث برده و از همان سنین طفولیت به موسیقى عشق مى‏ورزید و هرگاه كه در محضر اساتید محلى قسمتى از آواز ایرانى را اجرا مى‏كرد، مورد تشویق و تقدیر ایشان قرار مى‏گرفت. وى در سال 1346 تواسنت در رشته آواز، مقام اول را در استان كرمانشاه كسب كمند و با راهنمایى بزرگان موسیقى آن دیار، پس از تحصیلات متوسطه به تهران آمد و به محضر شادروان استاد محمود كریمى راه یافت و استاد او را به گرمى پذیرفت. محمدعلى قدمى، در زمینه موسیقى سنتى، ردیف آواز در هنرستان ملى موسیقى و مركز حفظ و اشاعه موسیقى تحصیلات هنرى وموسیقى را به پایان برد، و پس از تأیید زنده‏یاد استاد كریمى اخذ دیپلم شایستگى در رشته آواز، كار خوانندگى را به طور رسمى با صدا و سیما آغاز كرد. وى آهنگ‏هاى مختلفى را اجرا نمود كه در زمان خود، از شهرت نسبتا خوبى برخوردار گردیدند. محمدعلى قدمى، تنها به كار خوانندگى اكتفا نكرد، در كنار كار خوانندگى به كسب تجربیاتى در زمینه ملودى‏سازى هم پرداخت و توانست استعداد خود را نشان دهد و مورد توجه و راهنمایى اعضاى شوراى عالى موسیقى قرار گیرد و آهنگ «جنگ» را كه همگان با آن آشنایى دارند ساخت و اجرا نمود. او طرحى براى موسیقى سنتى ردیف آوازى از نظر اجرا و تركیب آوازها و گوشه‏ها و به كارگیرى آن‏ها براى حالت‏هاى مختلفت نوشت و پس از بررسى شادروان استاد محمود كریمى و مطالعه‏اى طرح از طرف ایشان از او خواسته شد تا تجربیات خود را در اختیار داشجویان هنر قرار دهد كه در این زمینه هم فعالیت‏هاى زیادى انجام داد. وى با همت و مساعدت‏هاى حاج‏آقا ایوبى و دكتر عباسى كارى بر كاست تهیه و آماده عرضه كرد كه آهنگساز و سرپرست موسیقى آن حسین فرهادپور و تكنوازان استاد جلیل شهناز (تار)، استاد حسن ناهید (نى) و محمود فرهمند بافى (ضرب) مى‏باشند.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

93/7729