بازدید : 576 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

مهرداد ترابی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد چهارم)
مهرداد ترابى، به سال 1342 خورشیدى در تهران متولد شد، پس از طى دوران تحصیلات متوسطه، در سال 1360 نواختن سه‏تار و مشق موسیقى را نزد محسن نفر، هنرمند باارزش، در مركز حفظ و اشاعه موسیقى آغاز كرد. پس از دو سال كه در این مركز مشغول آموختن موسیقى بود، در سال 1362 به كلاس جلال ذوالفنون هنرمند شایسته و نوازنده خوب سه‏تار رفت و مدت پنج سال هم نزد این معلم دلسوز مشغول تحصیل گردید. وى در این مدت منظماً به كلاس درس مى‏رفت و هیچگاه كلاس درس را ترك نگفت و غیبت نكرد و با علاقه و پشتكار به تحصیل ادامه داد تا جایى كه نه تنها با تكنیك و ویژگى‏هاى سه‏تار آشنا شد، بلكه در زمینه شناخت و شیوه نگرش و ارزیابى موسیقى ایرانى از راهنمایى‏هاى ذیقیمت وى استفاده بسیار برد. مهرداد ترابى، در ضمن از راهنمایى‏هاى رضا قاسمى نوازنده خوب سه‏تار بهره گرفت و از خرمن نوازنده چیره‏دست و نوازنده ساز تار، استاد هوشنگ ظریف و محمد بهارلو نیز بهره‏ور گردید. وى از سال 1365، طبق صلاحدید جلال ذوالفنون، در امر تدریس هنرجویان موسیقى در كلاس او به ایشان كمك كرد و تقریباً مقارن همین ایام، اقدام به تنظیم و تدوین و بازنویسى جزوه‏هاى آموزشى ذوالفنون براى سه‏تار و آماده‏سازى آنها براى چاپ گردید. و این امر دو سال طول كشید كه حاصل آن دو كتاب در زمینه آموزش سه‏تار است و كتاب اول در سال 1369 به چاپ رسید. در سال 1368 در پایه‏ریزى گروه موسیقى «مشتاق» سهیم گردید كه با توجه به ابتكارات جلال ذوالفنون در زمینه گروه نوازى سه‏تار و بازسازى و اجراى آثار اصیل موسیقى شكل گرفته و سرپرستى آن به عهده‏ى وى مى‏باشد و تاكنون كنسرت‏هاى متعددى را در سالن‏هاى فرهنگى و هنرى به اجرا درآورده است. نوازندگان ویولن
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.