بازدید : 6058 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

ابوالفضل قاضی شریعت پناهی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال تخصصی استادان و دانشیاران کشور (جلد سوم)
سال تولد:-، مرتبه علمى: استاد، رشته: حقوق عمومى، دانشكده: حقوق و علوم سیاسى، دانشگاه: تهران خلاصه شرح حال تخصصى سوابق تحصیلى: كارشناسى حقوق از دانشكده حقوق و علوم سیاسى و اقتصادى دانشگاه تهران، كارشناسى ارشد و دكتراى حقوق از دانشگاه ژنو سوئیس، دوره عالى در مدرسه ملى ادارى پاریس E.N.A با بورس سازمان ملل متحد، دوره حقوق بشر و توسعه اقتصادى در چند كشور اروپائى. مرتبه علمى: پس از طى مراحل استادیارى و دانشیارى، ارتقاء به درجه استادى دانشكده حقوق و علوم سیاسى دانشگاه تهران. زمینه‏هاى علمى و تحقیقاتى: تدریس دروس: مبانى و كلیات حقوق اساسى، حقوق اساسى تطبیقى، نظامهاى انتخابات، مبانى حقوق عمومى، راهنمائى، مشاوره و نظارت بر 8 پایان‏نامه كارشناسى ارشد و دكترا. تألیفات تعداد تألیفات (نگارش یا ترجمه كتاب) بزبان فارسى: 11 تعداد تألیفات (نگارش یا ترجمه كتاب) بزبان خارجى: 2 زمینه علمى تألیفات: حقوق اساسى، حقوق عمومى، جامعه‏شناسى سیاسى، مبانى علم سیاست، جامعه‏شناسى حقوق، تاریخ و ادبیات. مقالات تعداد مقالات بزبان فارسى: 7، تعداد مقالات بزبان خارجى: 2 زمینه علمى مقالات: حقوق و علوم سیاسى. فرزند سیدهادى، در 1310 در سمنان متولد شد. بعد از انجام تحصیلات ابتدائى و متوسطه وارد دانشكده‏ى حقوق دانشگاه تهران شد و درجه‏ى لیسانس در حقوق قضائى گرفت و براى ادامه‏ى تحصیل به سوئیس رفت و دكتراى علوم سیاسى از دانشگاه ژنو گرفت. پس از بازگشت به ایران، وارد سازمان برنامه شد و اولین شغل وى كارشناسى ارشد بود، بعد به معاونت دفتر نیروى انسانى سازمان منصوب گردید. در 1348 به وزارت كشور انتقال یافت و مدیركل بودجه و تشكیلات آن وزارتخانه شد. در 1345 به عنوان دانشیار در دانشكده‏ى حقوق تهران اشتغال ورزید و چندى هم معاونت دانشكده‏ى حقوق را عهده‏دار بود. از دیگر مشاغل وى باید معاونت آموزشى دانشگاه ملى (شهید بهشتى) و معاونت اجتماعى وزارت كشور را نام برد. دكتر قاضى در اواخر مهرماه 1357 از طرف شریف‏امامى به كابینه دعوت شد و به وزارت علوم و آموزش عالى منصوب گردید. وى این سمت را مشروط بر عدم مداخله‏ى فرماندارى نظامى در دانشگاه پذیرفت، ولى متاسفانه نظامیان در روز 13 آبان به دانشگاه تهران هجوم بردند و دانشجویان را مجروح و مقتول ساختند و فیلم آن نیز از تلویزیون پخش شد. دكتر قاضى به عنوان اعتراض به عمل دولت، از كابینه كناره‏گیرى كرد. صاحب ترجمه، تالیفات و ترجمه‏هاى زیادى دارد كه از تالیفات او حقوق اساسى، نهادهاى سیاسى و قانون اساسى بهتر را مى‏توان نام برد. از ترجمه‏هاى او جامعه‏شناسى، اصول علم سیاست، جامعه‏شناسى حقوق و شهروند و دولت مورد استفاده دانش‏پژوهان مى‏باشد. دكتر قاضى شریعتمدارى در سال 1376 در تهران به بیمارى سرطان درگذشت.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.