بازدید : 1055 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

احمد ابراهیمی زنگنه

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد اول)
در سال 1290 در كرمانشاه متولد شد. پدرش حاجى خانباباخان بهادر لشكر از نواده‏هاى شیخعلیخان زنگنه بود. وى تحصیلات ابتدائى و متوسطه را در موطن خود به پایان رسانید و براى ادامه تحصیل ابتدا به بیروت و سپس به پاریس رفت و در دانشگاه تولوز در رشته‏ى مهندسى برق درجه‏ى مهندسى گرفت و در لندن موفق به اخذ دكتراى الكتروتكنیك گردید. در سال 1316 به ایران بازگشت و دانشیار دانشكده فنى شد و بعداً به مقام استادى رسید. اهم مشاغل وى عبارتند از: معاون اداره تلفن، معاون فنى وزارت پیشه و هنر، معاون و سپس رئیس كارخانجات قند كشور، رئیس بنگاه صنعتى و معاونت وزارت اقتصاد، مدیرعامل بانك صنعتى، عضو شوراى عالى برنامه. دكتر ابراهیمى زنگنه در اسفند ماه 1329 در كابینه حسین علاء به وزارت پست و تلگراف و تلفن منصوب گردید. این كابینه دوام زیادى نكرد و در اوایل اردیبهشت ماه 1330 دولت ساقط شد. در همان سال در كابینه دكتر محمد مصدق به مدیرعاملى سازمان برنامه برگزیده شد و قریب دو سال در آن سمت مستقر بود و بعد از 28 مرداد 1332 از كار بركنار شد و به شغل آزاد پرداخت و كارخانه قند مجهزى در كرمانشاه دائر نمود. وى مدتى نیز رئیس كانون مهندسین ایران بود. بدون تردید او یكى از بنیانگذاران صنعت قندسازى در ایران مى‏باشد و در توسعه‏ى كارخانجات قند كشور زحماتى متحمل گردیده است.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

156/328