بازدید : 1696 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عباسقلی اسفندیاری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد اول)
فرزند حاج محتشم‏السلطنه اسفندیارى، متولد 1270. تحصیلات عالى و نظامى را در سن سیر فرانسه پایان داد و به درجه‏ى افسرى نائل آمد. مدتى در ارتش فرانسه مشغول خدمت بود. در جنگ بین‏الملل اول شركت داشت. دولت فرانسه شخصیت نظامى او را كتباً تأیید و از خدماتش اظهار رضایت نمود. بعد از ورود به ایران و طى كردن درجات نظامى در 1314 درجه‏ى سرتیپى به او اعطا شد و مشاغل مهمى را در ارتش مانند ریاست ركن دوم، سرپرستى نیروى هوائى، ریاست دژبان و ریاست دبیرستان نظام احراز كرد. در جوانى با خانم مریم یكى از دختران عبدالحسین میرزا فرمانفرما ازدواج كرد، ولى این ازدواج دیرى نپائید و به جدائى كشید. برخى تقصیر جدائى را متوجه اسفندیارى دانسته‏اند. در هر حال روابط نزدیك حاج محتشم‏السلطنه و فرمانفرما عامل عمده‏ى این ازدواج بود؛ به طورى كه پس از مرگ فرمانفرما، حاج محتشم‏السلطنه وصى و سرپرست فرزندان صغیر وى بود. خانم مریم پس از مرگ پدرش از همسر خود جدا شده، شوهر دیگرى انتخاب كرد. در سال 1358 در لواسان درگذشت و در تكیه نارون لواسان مدفون است.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.