بازدید : 2037 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عبدالرضا انصاری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد اول)
فرزند سرهنگ محمدحسین خان، متولد 1304. پس از خاتمه‏ى تحصیلات متوسطه در ایران و طى دانشكده‏ى كشاورزى كرج به آمریكا رفت و در رشته‏ى كشاورزى از دانشگاه یوتا درجه‏ى مهندسى گرفت. سپس به ایران بازگشت و در اصل 4 مشغول خدمت شد و به معاونت وارن رئیس اصل 4 منصوب گردید. در 1335 خزانه‏دار كل كشور شد و پس از مدتى كوتاه معاونت وزارت دارائى نیز ضمیمه‏ى كار او گردید. در 1338 در كابینه‏ى دكتر منوچهر اقبال به وزارت كار رسید و تا پایان حكومت اقبال در آن سمت باقى ماند. در 1340 به ریاست سازمان آب و برق خوزستان منصوب شد و در حكومت حسنعلى منصور استاندارى خوزستان نیز ضمیمه‏ى كار او شد. در 1345 در ترمیم كابینه‏ى امیرعباس هویدا به جاى جواد صدر كه به وزارت دادگسترى معرفى گردید، وزیر كشور شد و انتخابات دوره‏ى بیست و دوم قانونگذارى در زمان او انجام گرفت. مانند تمام وزراى كشور در ادوار اختناق و سركوب در امر انتخابات مداخله كرد و به تعویض صندوق‏ها پرداخت و دوستان خود را به سنا و مجلس شوراى ملى فرستاد. در 1348 از كابینه خارج شد، پس از چندى قائم‏مقام اشرف پهلوى و مدیرعامل سازمان شاهنشاهى گردید. مدتها براى ورود مجدد به صحنه‏ى سیاسى و اشغال مقام نخست‏وزیرى تلاش كرد. چون نتیجه نگرفت به جمع مال و منال پرداخت و از موقعیت‏هائى كه در اختیار داشت به حداكثر بهره‏گیرى كرد. با خانواده‏ى امیرسلیمانى وصلت نمود و دختر مهندس علیرضا امیرسلیمانى فرزند مشیرالسلطنه را به زنى گرفت. روى هم رفته مرد بدى نبود. مدیریت داشت و به زیردستان مساعدت مالى مى‏كرد.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

250/0322