بازدید : 835 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

منوچهر پرتو

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد اول)
متولد 1302، لیسانسیه‏ى حقوق از دانشگاه تهران. خدمات خود را از دادگسترى شروع كرد. مدتى در آبادان و تهران به دادیارى و بازپرسى اشتغال داشت. بعداً به معاونت بازرسى كل كشور منصوب شد. در وزارت دكتر هدایتى به دادستانى تهران رسید. در این مقام محكم و جدى كار كرد. مدام با رئیس و سایر مقامات شهربانى كشمكش داشت. بعد به دادستانى دیوان كیفر منصوب شد و زمانى هم دادیار دیوان عالى كشور بود. در 1345 به معاونت پارلمانى وزارت دادگسترى معرفى شد و پس از كنار رفتن جواد صدر، وزیر دادگسترى گردید و تا 1353 در آن سمت باقى ماند. پرتو پس از مدتى كوتاه سناتور انتصابى شد. پس از اتمام دوره‏ى سنا در 1354، كارى به او ارجاع نشد. غالب كارهایش با جنجال و سر و صدا توأم مى‏شد. مردى متفرعن، قدرت‏طلب، ستیزه‏جو و قمارباز بود. در دوران خانه‏نشینى، صفاتى را از خود نشان مى‏داد كه عكس صفات او در دوره‏ى اشتغالش به كار بود. در 1368 در اروپا در حال تنگدستى و بیمارى درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.