بازدید : 552 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

صادق خواجه نوری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد اول)
در 1247 ش در اصفهان متولد شد. پدرش مرتضى قلى خان منتصرالسلطان از مالكین عمده بود. صادق تحصیلات مقدماتى را در اصفهان انجام داد و براى ادامه تحصیل وارد مدرسه‏ى آمریكائى تهران شد و دوره‏ى مدرسه‏ى مزبور را پایان داد و زبان انگلیسى را به خوبى فراگرفت و به استخدام در وزارت امور خارجه درآمد. چندى از طرف وزارتخانه‏ى مزبور كارگزار اردبیل شد. به هنگام این مأموریت دوران استبداد صغیر شروع شد و در آذربایجان عده‏اى براى هواخواهى مشروطیت، دست به اقدامات زدند از جمله میرزا صادق‏خان در زمره‏ى مجاهدین قرار گرفته، براى اعاده‏ى مشروطیت اقدامات تندى انجام داد و همین امر سبب شد تا در انتخابات دوره‏ى دوم كه پس از استبداد صغیر صورت گرفت، از طرف مردم آذربایجان به وكالت مجلس انتخاب شود. در این دوره‏ى مجلس كه احزاب پارلمانى در مجلس رونق گرفته بودند، او به حزب دموكرات پیوست و از وكلاى تندروى مجلس شد و با دولت‏ها از در مخالفت درآمد. پس از انحلال مجلس دوم و طلوع دیكتاتورى ناصرالملك، عده‏اى از سران حزب دموكرات دستگیر و به قم تبعید شدند از جمله همین میرزا صادق خان بود كه در همان ایام پس از فوت پدرش به لقب منتصرالسلطان ملقب شده بود وى قریب شش ماه در تبعید قم به سر برد تا به تهران آمد و در انتخابات دوره‏ى سوم از شهر بارفروش به نمایندگى مجلس انتخاب گردید. در سفر مهاجرت كه مقارن جنگ بین‏المللى اول روى داد، منتصرالسلطان نیز در زمره‏ى مهاجرین بود ولى او در اصفهان توقف نمود و به املاكى كه توارثاً به او رسیده بود سركشى مى‏نمود. در دوره‏ى ششم مجلس، از دماوند و فیروزكوه به وكالت رسید و این سمت را در ادوار هفتم، هشتم، نهم، دهم و یازدهم حفظ كرد. در 1318 در تهران درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.