بازدید : 736 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

محمود دفتری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
معروف به عین‏الممالك، فرزند میرزا حسین‏خان وزیر دفتر (برادر صلبى دكتر محمد مصدق، این دو برادر قریب 50 سال با یكدیگر اختلاف سن داشتند)، در سال 1243 تولد یافت. بعد از انجام تحصیلات مقدماتى و عالى، سالیانى چند به تحصیل ادبیات عرب و ریاضیات پرداخت. وقتى به سن رشد رسید در وزارت استیفا كه جدش میرزا هدایت وزیر دفتر وزیر آن وزارتخانه بود، به عنوان سررشته‏دار وارد خدمت شد. تدریجا مراحل ترقى و رشد را پیمود و به مقام مستوفى‏گرى (پیشكار دارائى) رسید. سرانجام قبل از مشروطیت چندى معاونت وزارت مالیه با او بود. در سال 1327 ه.ق كه وثوق‏الدوله وزیر دارائى شد، تشكیلات تازه‏اى در آن وزارتخانه ترتیب داد و كشور را به هفت منطقه‏ى مالیاتى تقسیم نمود، اداره‏ى امور گیلان و مازندران و استرآباد را به او سپرد. در سال 1306 كه على‏اكبر داور دادگسترى را بنیان نهاد، او را به خدمت قضا دعوت كرد و با رتبه‏ى هفت قضائى به ریاست یكى از شعب دیوان جزاى عمال دولت (بعدا دیوان كیفر) گمارد. وى چندى در آن شعبه به كار قضا اشتغال داشت، سپس به مستشارى دیوان عالى كشور منصوب گردید و تا حین‏الفوت در آن سمت بود. وفات وى در سال 1317 در 74 سالگى اتفاق افتاد. محمود دفترى در تربیت فرزندان خود سعى جمیل به كار برد و تمام آنها از لحاظ تحصیل افراد شاخص شدند. فرزندان وى عبارت بودند از دكتر احمد متین‏دفترى، دكتر على‏اكبر دفترى كه در وزارت امور خارجه و سازمانهاى بین‏المللى مراحلى از ترقى را پیمود لیكن در میانسالى درگذشت، دكتر عبدالله دفترى و سرلشكر محمد دفترى. دختر وى نیز همسر دكتر امیركیا جراح معروف گردید.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.