بازدید : 1441 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

محسن دیبا

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
فرزند سید محمودخان علاءالملك، در حدود 1260 در تبریز متولد شد. پس از انجام تحصیلات مقدماتى براى ادامه تحصیل به روسیه رفت و وارد یكى از مدارس نظام گردید. دوره‏ى متوسطه و عالى را در آنجا گذرانید و به درجه‏ى افسرى نائل آمد و خیلى سریع درجه‏ى سرهنگى گرفته رئیس شهربانى تبریز شد. پس از اتمام ماموریت شهربانى به قزاقخانه بازگشت و با درجه‏ى میرپنجى، فرمانده توپخانه اتریاد آذربایجان شد. در تركیبات جدید قشون متحدالشكل، با درجه‏ى سرهنگى به ریاست ستاد لشكر آذربایجان منصوب شد و سالیانى چند در آن سمت بود. در 1313 به تهران منتقل گردید و درجه‏ى سرتیپى گرفت و رئیس ركن دوم ستاد ارتش شد. بعد از شهریور 1320 رئیس توپخانه ارتش شد و پس از آن ریاست اداره سررشته‏دارى ارتش را عهده‏دار بود. در 1326 به درجه‏ى سرلشكر ارتقاء یافت و پس از مدت كوتاهى بازنشسته شد و در 1340 درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.