بازدید : 1508 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

ابراهیم زند

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
متولد 1267 است. تحصیلات مقدماتى را در تهران انجام داد و براى ادامه‏ى تحصیلات به روسیه رفت. دبیرستان و دانشكده‏ى نظامى مسكو را به اتمام رسانید و سپس وارد دانشكده‏ى حقوق سن‏پطرزبورگ شد و از آن دانشكده درجه‏ى لیسانس گرفت در 1299 پس از مراجعت به ایران، وارد وزارت خارجه شد. در 1306 داور او را به علت تحصیلات حقوقى، به عدلیه دعوت نمود و مدتى مستشارى استیناف و ریاست شعبه‏ى دیوان كیفر را عهده‏دار گردید و سرانجام به ریاست اداره‏ى بازرسى منصوب شد. چند سالى نیز مدیركل وزارت كشاورزى بود تا اینكه در 1316 به معاونت بانك ملى ایران رسید و تا 1321 در این سمت باقى بود. در آن سال علاء رئیس بانك ملى به وزارت دربار رفت و ابوالحسن ابتهاج به جاى او رئیس بانك ملى شد. زند به این انتصاب اعتراض نمود و از معاونت بانك كناره‏گیرى كرد. پس از چند ماه به دربار انتقال یافت و رئیس دربار شد. در این سمت پایه‏هاى ترقى خود را محكم نمود و یكى از مهره‏هاى اساسى شد. از 1323 تا 1329 مجموعا هفت مرتبه به وزارت رسید. پنج نوبت وزیر جنگ و دوبار وزیر كشور بود، دو مرتبه استاندار آذربایجان و یك بار استاندار اصفهان و یك نوبت استاندار كرمان شد. در 1329 به هنگام نخست‏وزیرى رزم‏آرا، از استاندارى آذربایجان به مدیر كلى بانك ملى ایران رسید ولى بیش از یك سال دراین سمت باقى نماند و به سفارت اسپانیا رفت. ابراهیم زند سفیركبیرى ایران در كشورهاى تركیه و ایتالیا و اسپانیا را نیز عهده‏دار بود. وفات او در 1353 در تهران اتفاق افتاد. از رجال درستكار و جدى به شمار مى‏رود. یكى از دختران زند به همسرى عبدالرضا پهلوى انتخاب شد. همین امر موقعیت او را محكمتر كرد. بعد از 1320 كه رجال آذربایجان در صحنه‏ى سیاسى ایران نفوذ زیادى داشتند، زند به اتكاء آنها همواره داراى مشاغل حساس بود. وزارت، سفارت و استاندارى یكى پس از دیگرى نصیب او مى‏گردید.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.