بازدید : 699 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عیسی سروش

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
در 1255 در رشت متولد شد. تحصیلات خود را در حد معمول زمان پایان برد و وارد دستگاه سردار منصور رشتى گردید. وقتى جنبش مشروطیت پیش آمد، او ظاهرا از طرفداران مشروطیت و آزادیخواهان بود و با آنها مشى مى‏كرد و چون اهل قلم بود، به طرفدارى از مشروطه‏خواهان مقالاتى مى‏نوشت. چندى با مرحوم عارف قزوینى و میرزا ابراهیم‏خان ناهید به انتشار روزنامه‏ى تندروى ناهید مبادرت نمودند. وى در آن روزنامه تحت عناوین «گل‏آغا» و «تاج‏آقا» مقالاتى انتقادى مى‏نوشت و لبه‏ى تیز حملات خود را متوجه سلاطین مستبد مى‏كرد. بعد از مشروطیت كه سردار منصور رشتى رئیس دفتر اختصاصى و مشیر و مشار سردار منصور كه لقب سپهدار اعظم گرفته بود شد، و تمام نطقها و نامه‏هاى او را تهیه مى‏كرد و در حقیقت نخست‏وزیرى را اداره مى‏نمود. در دوران رضاشاه دست از فعالیتهاى سیاسى كشید و در وزارت داخله مقاماتى را احراز نمود. چندى ریاست كارگزینى با او بود، بعد فرماندار قزوین و فرماندار سارى گردید. در 1321 فرماندار تهران شد. موقعى كه انتخابات دوره‏ى چهاردهم شروع شد، حكومت تهران را داشت. دست سید محمدصادق طباطبائى رئیس انجمن نظار انتخابات را در انتخابات اعضاى انجمنهاى فرعى بازگذاشت و همین امر موجب آزادى نسبى انتخابات گردید. آخرین سمت سروش در وزارت كشور، استاندارى مازندران بود كه چندى در آن استان به اداره‏ى امور پرداخت تا اینكه در انتخابات دوره‏ى اول مجلس سنا در 1328 ش سناتور گیلان شد و در همین سمت در سال 1331 درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

156/2649