بازدید : 567 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عمادالدین سزاوار

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
متولد سال 1276 ش و فرزند شیخ محمدحسن حجت‏الاسلام قمى است. تحصیلات او به شیوه‏ى قدیم انجام گرفت و در صرف و نحو عربى و فقه و اصول و علم كلام و فلسفه تحصیلاتى در حدود مدرسى انجام داد و به خدمت قضائى درآمد. مدتى در كار قضا بود و مراحلى را پیمود. بعدا به وكالت دادگسترى مشغول شد و در آن كار هم موفق گردید. در دوره‏ى یازدهم از اراك نماینده‏ى مجلس گردید و در ادوار دوازدهم و سیزدهم نیز این سمت را احراز كرد. در دوره‏ى پانزدهم از ساوره و زرند انتخاب گردید. بعد از تشكیل مجلس سنا، یك دوره هم مقام سناتورى یافت. وى مردى حقوق‏دان و فاضل بود. در كار وكالت دادگسترى تبحرى پیدا كرده، حق‏الوكاله‏هاى كلان مى‏گرفت. مخصوصا قدرت وكالت و سناتورى بیشتر كار او را رونق مى‏داد. املاك زیادى در تهران خرید. یكى از خیابانهاى فرعى شمال تهران را به نام او نامگذارى كرده‏اند، چون قسمت اعظم زمینهاى آن خیابان متعلق به او بوده است. وى در سن 70 سالگى در تهران درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.