بازدید : 3584 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

حسن شالچیان

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
در 1292 متولد شد. پس از انجام تحصیلات ابتدائى و متوسطه در سال 1309 براى تحصیلات عالى رهسپار اروپا شد و در بلژیك در رشته‏ى مهندسى راه و ساختمان درجه‏ى مهندسى گرفت و در 1315 به ایران بازگشت و وارد وزارت راه شد. اولین سمت وى ریاست جاده چالوس بود و تدریجا مشاغل مختلفى را در آن وزارتخانه طى كرد. در 1339 به معاونت آن وزارتخانه منصوب گردید. در 1342 امیراسدالله علم نحست وزیر، در ترمیم كابینه‏ى خود مهندس شالچیان را به سمت وزیر راه معرفى كرد. در ترمیم كابینه‏ى حسنعلى منصور، به جاى دكتر حسن كشفیان مجددا وزیر راه شد. در دولت امیرعباس هویدا این سمت را حفظ كرد و قریب هفت سال وزارت راه را بر عهده داشت و سرانجام جاى خود را به مهندس جواد شهرستانى داد و از كابینه خارج شد. در شهریور 1357 كه شریف‏امامى به نخست‏وزیرى انتخاب شد و كابینه‏ى آشتى ملى تشكیل داد، شالچیان براى بار سوم به وزارت راه معرفى شد. عمر این كابینه بیش از دو ماه به طول نیانجامید و ساقط شد. شالچیان پس از سقوط كابینه در پى فرصت مناسب بود تا اینكه رژیم سقوط كرد و تاریخ 2500 ساله‏ى شاهنشاهى بسته شد. وى در سال 1379 در تهران درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.