بازدید : 2849 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

مهین دخت صنیع

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
در سال 1298 در بابل متولد شد. تحصیلات ابتدائى و متوسطه را در بابل به اتمام رسانید و وارد دانشكده‏ى ادبیات تهران شد و درجه‏ى لیسانس در ادبیات فارسى گرفت و پس از اخذ لیسانس در كنكور دكتراى ادبیات فارسى شركت كرد و به دوره‏ى دكترا راه یافت و دوره‏ى مزبور را نیز به اتمام رسانید و رساله‏ى دكتراى خود را تحت عنوان «دستور زبان فارسى» كه به راهنمائى دكتر محمد معین تهیه كرده بود، به تصویب رسانید و دكتر در ادبیات فارسى شناخته شد. چندى در دانشكده‏ى ادبیات شهید بهشتى به تدریس مشغول شد. در سال 1350 از طرف حزب ایران نوین كاندیداى نمایندگى مجلس از بابل شد و پس از اتمام انتخابات به مجلس بیست‏وسوم راه یافت. در آن دوره مدتى هم عضو هیئت رئیسه بود. در دوره‏ى بیست‏وچهارم نیز نماینده‏ى مجلس از بابل گردید و با سمت منشى به هیئت رئیسه راه پیدا كرد. وى داراى تالیفاتى در رشته‏ى تخصصى خود مى‏باشد كه مى‏توان كتاب دستور زبان فارسى و كتاب زنان در شاهنامه را نام برد. دكتر مهین‏دخت صنیع ابتدا به همسرى سرگرد امیرسردارى درآمد كه از روساى املاك پهلوى بود و به شقاوت و تندخوئى ضرب‏المثل بود. بعد از مدتى نام خانوادگى خود را از امیرسردارى به كشورپاد تغییر داد و در میانسالى درگذشت. همسر دوم مهیندخت، از پزشكان معروف تهران بود به نام دكتر دانشورى كه چندى معاونت وزارت بهدارى را عهده‏دار شد. وى طبیبى حاذق و مردمدار بود.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.