بازدید : 1462 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

خلیل طالقانی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
فرزند میرزا على‏اصغرخان طالقانى، در 1294 در طالقان تولد یافت. بعد از انجام تحصیلات ابتدائى و متوسطه به آمریكا رفت و در رشته‏ى كشاورزى و آبیارى درجه‏ى مهندسى گرفت. چندى در دانشگاه به تدریس اشتغال داشت و مدتى در سازمانهائى كه آمریكائى‏ها در ایران تاسیس نموده بودند، مدیریت گرفت. در سال 1330 دكتر محمد مصدق در ترمیم كابینه‏ى خود، او را به جاى ضیاءالملك فرمند به وزارت كشاورزى منصوب نمود. وى تا تیرماه 1332 در آن شغل قرار داشت. در آن تاریخ به اصرار از كار كنار رفت و كفالت وزارتخانه به عهده‏ى مهندس عطائى معاون وزارت كشاورزى قرار گرفت. در اواخر حكومت زاهدى، صندوق مشترك ایران و آمریكا براى ادامه‏ى عملیات عمرانى تاسیس یافت، مهندس طالقانى در راس آن قرار گرفت. در 1334 در كابینه‏ى علاء با حفظ سمت به وزارت كشاورزى منصوب گردید. در اواخر حكومت علاء، جاى خود را به مصدق‏الدوله ناصرى داد و خود وزیر مشاور شد و در حكومت دكتر اقبال، همچنان پست وزارت مشاورى را براى خود حفظ كرد. علاوه بر وزارت، مدیرعامل سد كرج هم شد. وى همزمان با مشاغل دولتى، در بخش خصوصى نیز فعالیت داشت. در تهران بزرگترین كارخانه‏ى تهیه‏ى لاستیك را بنیاد نهاد و تدریجا محصول آن به بازار آمد و تا حدى احتیاجات كشور را تامین مى‏نمود. در بنیانگذارى این كارخانه كه نامش «گودریچ» بود، سرمایه‏داران و متخصصین آمریكائى دخیل و دست‏اندركار بودند. طالقانى با دختر عمادالملك محسنى كه زمانى كفیل وزارت فرهنگ بود ازدواج كرد. در 1371 درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.