بازدید : 1080 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

ناصرقلی فرهادپور

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
فرزند میرزا على‏خان امجدالسلطان، در 1300 در تهران تولد یافت. پس از انجام تحصیلات ابتدائى و متوسطه از دانشگاه تهران دانشنامه‏ى مدیریت و علوم روزنامه‏نگارى گرفت. وى خدمات ادارى خود را از سال 1325 آغاز كرد. چندى در وزارت كار بازرس ویژه بود، بعد به وزارت دارائى منتقل شد و غالبا مشاور وزیر بود. در 1336 به مدیرعاملى چاپخانه‏ى دولتى منصوب گردید و قریب ده سال در آن سمت قرار داشت. در انتخابات دوره‏ى بیست‏ودوم مجلس شوراى ملى كه در سال 1346 برگزار شد، وى از حوزه‏ى رامند قزوین به نمایندگى انتخاب گردید و در دوره‏ى بعد از حوزه‏ى انتخابیه یاسوج به مجلس رفت. در دوره‏ى بیست‏وچهارم، دولت از انتخاب وى جلوگیرى نمود. فرهادپور در 1331 امتیاز روزنامه‏ى هفتگى آسیاى دموكرات را گرفت و یازده سال به طور منظم آن را انتشار داد. در كابینه‏ى امیراسدالله علم از انتشار چندین روزنامه جلوگیرى شد و یكى از آنها همین آسیاى دموكرات بود. فرهادپور نویسنده‏اى خوش‏قریحه و خطیبى خوش‏بیان بود. در ادوار بیست‏ودوم و بیست‏وسوم مجلس نطقهاى مفصل وى در طرح بودجه‏ى كشور طرفداران زیادى داشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.