بازدید : 765 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

علی اکبر موسوی زاده

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
در 1270 در شهر یزد متولد شد. پس از تحصیلات مقدماتى تحصیلات حوزه‏اى را دنبال كرد و فقه و اصول و منطق و كلام و فلسفه را به طور كامل آموخت به طوریكه در جوانى سخنورى توانا و نویسنده‏اى پرقدرت شد. اقامت در یزد را براى خود كافى ندانست و به تهران رفت و با محافل سیاسى ارتباط یافت. در 1301 به اتفاق محمد فرخى یزدى روزنامه طوفان را دائر كردند. فرخى مؤسس و صاحب امتیاز بود و موسوى‏زاده مدیر مسئول و سردبیر. هنوز چند شماره از طوفان منتشر نشده بود كه سروصدا بلند شد و از انتشارات روزنامه جلوگیرى كردند. موسوى‏زاده از وزارت معارف امتیاز روزنامه پیكار را گرفت و آن را به جاى طوفان منتشر كردند. لحن بسیار شدید روزنامه موجب توقیف گردید و موسوى‏زاده امتیاز روزنامه قیام را گرفته و به اتفاق فرخى به تندروى پرداختند. در شماره‏ى سوم روزنامه‏ى قیام، موسوى احمدشاه را زیر سؤال برده و او را مسؤول بدبختى‏هاى ممكلت دانسته بود. احمدشاه به مناسبت انتشار چنین مقاله‏اى از موسوى‏زاده به عدلیه شكایت كرد و یكى از شعب استیناف محاكمه را انجام داد و در نتیجه موسوى‏زاده محكوم به تبعید به یزد شد. موسوى‏زاده چندى در یزد باقى ماند و یك سال بعد به تهران بازگشت ولى در كار مطبوعاتى دخالتى نداشت. در 1306 به دعوت داور در عدلیه شغل قضائى گرفت. مدتى رئیس دادگسترى قزوین و زمانى رئیس دادگسترى كرمان شد. در 1316 به ریاست یكى از شعب استیناف تهران برگزیده شد و در اوایل 1321 به جاى مرحوم ضیاءالدین كیانورى به ریاست كل دادگاه‏هاى دیوان كیفر رسید و در همان تاریخ محاكمه عمال نظمیه تحت ریاست وى آغاز شد و مدتى طول كشید. از همین محاكمه مجددا موسوى‏زاده به شهرت رسید و به مستشارى دیوان عالى كشور ارتقاء مقام پیدا كرد. در 1324 كه قوام‏السلطنه به نخست‏وزیرى رسید موسوى‏زاده را استاندار تهران نمود و در ترمیم سوم كابینه خود او را به وزارت دادگسترى تعیین كرد و چندى بعد وزیر مشاور شد. در تأسیس حزب دموكرات با قوام‏السلطنه همكارى نزدیك داشت و مدتى قائم مقام رهبركل بود. پس از سقوط قوام، موسوى‏زاده به عدلیه بازگشت تا اینكه در 1334 همان روزى كه قوام مرحوم شد او نیز درگذشت. موسوى‏زاده در سال 1322 از طرف نیروى نظامى متفقین به جرم ژرمانوفیلى بازداشت شد و قریب یك سال در اراك زندانى بود.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.